Pałac Vecchio

Pałac-twierdza
Ocena 8110

20 sierpień 2019Czas podróży: 24 luty 2019
W 1299 r. rzą d Republiki Florenckiej (Signoria) zaprosił sł ynnego architekta Arnolfo di Cambio do wybudowania budynku na pobyt i spotkanie senioró w, czyli urzę dnikó w pań stwowych. W tym samym roku rozpoczę to budowę na miejscu Pał acu Fanti, któ ry należ ał do rodziny Gibelinó w Uberti, któ ra został a wygnana w 1266 roku. Cambio wykorzystał starą wież ę pozostał ą po dawnym pał acu. Dlatego prostoką tna wież a Palazzo Vecchio nie znajduje się teraz poś rodku budynku. Po ś mierci Di Cambio w 1314 roku budowę pał acu kontynuowali jego uczniowie. A w 1315 został ukoń czony. Budynek miał masywny wyglą d, bardziej przypominają cy fortecę , w któ rej mogli się ukryć urzę dnicy pań stwowi. W planie jest prostoką tem, ale cienkie gzymsy na elewacji wizualnie dzielą go na trzy duż e brył y. Zwień czona zę bami galeria zdaje się powtarzać na dzwonnicy i wież y, któ ra osią ga wysokoś ć.94 m, dopeł niają c wraż enia majestatycznej prostoty.
Od tego momentu gł ó wna konstrukcja pał acu pozostał a niezmieniona, dokonano jedynie kilku ulepszeń . W latach 1342–1343 budowla został a rozbudowana do księ cia ateń skiego Gauthiera IV. Nowe zmiany nastą pił y za panowania Kosima Medici w latach 1440-1460. Pojawia się Sala Dwustu. W latach 1494-1495 architekt Simone del Pollayolo zbudował Halę Pię ciuset.

W czasach republiki, zaró wno wewną trz, jak i na zewną trz, zainstalowano liczne rzeź by znanych mistrzó w, w szczegó lnoś ci Michał a Anioł a Buonarrotiego i Donatella. W latach 1540–1543 wnę trza pał acu został y zmienione przez Giorgio Vasariego na polecenie księ cia florenckiego Kosima I Medyceuszy. W dekoracji wzią ł takż e udział Jacopo Dzukki. W latach 1588-1592 przekształ cenie wnę trza dokonał architekt Buontalenti. W 1667 roku na wież y zainstalowano zegar Vincenzo Vivianiego, któ ry jest nadal uż ywany.

Cechą budynku jest masywna fasada skł adają ca się z duż ych blokó w. Cał oś ć uzupeł nia asymetrycznie usytuowana wież a.
Nad drzwiami wejś ciowymi znajduje się marmurowy frontyspis „Jezus Chrystus Kró l kró ló w i Pan panó w”. Od 1504 do 1873 r. stał tu Dawid Michał a Anioł a. Pał ac interesują trzy dziedziń ce z dzieł ami znanych mistrzó w, m. in. Andrei del Verrocchio, Giorgio Vasariego, Michelozza. Sł ynna jest Sala Pię ciuset, w któ rej gromadzone są arcydzieł a malarstwa. Liczne arrasy i freski zdobią pomieszczenia na drugim pię trze pał acu, m. in. Salę Ż ywioł ó w, taras Saturna, sale Herkulesa, Ceres, Kybele, Penelopy, Jowisza, Sabinó w.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań