Loggia Nowego Rynku

Loggia del Mercato Nuovo
Ocena 8110

30 lipiec 2019Czas podróży: 24 luty 2019
Loggia del Mercato Nuovo (Nowy Rynek), popularnie znany jako Loggia del Porcellino, to zabytkowy budynek we Florencji. W mieś cie znajduje się ró wnież Loggia del Mercato Vecchio (Stary Rynek), znajdują cy się na nowoczesnym Piazza della Repubblica.

Loggia został a zbudowana okoł o poł owy XVI wieku w sercu Florencji, zaledwie kilka krokó w od Ponte Vecchio. Począ tkowo sprzedawał a jedwab i przedmioty luksusowe, pó ź niej sł ynne sł omkowe kapelusze, dziś sprzedaje gł ó wnie galanterię skó rzaną i pamią tki. W naroż nych niszach miał y staną ć posą gi wybitnych florentyń czykó w, ale powstał y tylko trzy – pierwszy przywó dca buntu Chompi (Garnidzi Combers), Michele di Lando, historyk i mą ż stanu Giovanni Villani oraz rzeź biarz i artysta Bernardo Chennini.
Pomnikiem Loggii jest Fontano del Porcellino ("Fontanna Prosiaczek") - kopia wykonanej z brą zu figury dzika autorstwa Pietro Tacca.

Dzika bestia był a symbolem Toskanii, któ rej lasy był y bogate w te zwierzę ta i polowano od czasó w staroż ytnych. W 1612 r. Cosimo II Medici zlecił utalentowanemu rzeź biarzowi Pietro Tacca, jednemu z najlepszych ucznió w Giambologna, wykonanie kopii dzika na podstawie staroż ytnej marmurowej rzeź by podarowanej jego przodkowi przez papież a Piusa IV podczas wizyty w Rzymie w 1560 r. Rzeź ba z brą zu miał a ozdobić Palazzo Pitti, jednak ze wzglę du na zatrudnienie rzeź biarza w wielu innych projektach księ cia, w 1620 roku wykonano jedynie model woskowy. Odlew rzeź by z brą zu miał miejsce dopiero w 1633 roku. W tym czasie zmarł ksią ż ę , a doszedł szy do wł adzy Ferdynand II Medyceusz postanowił zamienić wspaniał ą rzeź bę w fontannę.
Na fontannę wybrano miejsce na loggii Mercato Nuovo, zaró wno ze wzglę du na estetykę , jak i na potrzeby kupcó w florenckich, któ rzy handlowali tu ró ż nymi drogocennymi tkaninami, takimi jak jedwab, brokat, tkaniny weł niane.

W 1640 r. zbudowano basen z brą zu w formie mokradł a - siedliska dzikó w - z wizerunkiem ró ż nych roś lin wodnych, pł azó w, gadó w i mię czakó w. Z pyska dzika pł ynę ł a woda. W 1897 r. , z powodu duż ego zuż ycia, przebudowano basen fontanny. W 1988 roku cał a kompozycja został a zastą piona nową , wykonaną w pracowni Ferdinando Marinellego, a poprzednia praca w 2004 roku został a wystawiona w Muzeum Bardini.

Sami Florentczycy pieszczotliwie nazywali dzika „parcellino”, co tł umaczy się jako „prosiaczek”. A potem wymyś lono taki rytuał dla fontanny. Jeś li wł oż ysz monetę pod ję zyczek bestii, a nastę pnie ją wypuś cisz, wsunie się ona pod jego kopyta w miejsce, gdzie kratka odprowadza wodę.
Jeś li moneta wsunie się w wą skie szczeliny, Twoje ż yczenie na pewno się speł ni. Có ż , jeś li do, to nie los. Kolejny rytuał zobowią zuje do pocierania nosa dzika, dlatego teraz jest on nacierany, by bł yszczeć . I nie jest to zaskakują ce – napł yw turystó w pragną cych w ten sposó b speł nić swoje pragnienia jest niewyczerpany.

Nawiasem mó wią c, wielu „krewnych” Porcellino znalazł o schronienie w ró ż nych miastach i krajach - w Sydney, Australii, Bawarii, Bawarii, Brukseli, w duń skim mieś cie Holstebro, w ogrodach Butchart Gardens w Kanadzie, ponownie w toskań skie miasto Rippecia w Luwrze.

A marmurowy oryginał rzeź by dzika (III wiek pne) nadal znajduje się w tej samej Florencji w Galerii Uffizi.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań