Dom i ogród Claude'a Moneta w Giverny

Śladami Moneta - część 1
Ocena 8110

27 sierpień 2015Czas podróży: 27 czerwiec 2015
Giverny to miasto lub wieś niedaleko Vernon. Osada wzmiankowana po raz pierwszy w XI wieku pod zlatynizowaną nazwą Giverniacum. Przyjmuje się , ż e nazwa pochodzi od celtyckiego sł owa oznaczają cego „kozę ”. Osada był a domeną opactw. Opactwo Rouen w Saint-Ouen posiadał o go dł uż ej niż inne.
Osada to jedna dł uga gł ó wna ulica. Ta ulica nosi imię Moneta. Zawiera wszystkie waż ne przedmioty. Przecina ją kilka mał ych. Przy gł ó wnej ulicy znajduje się dom Moneta, muzeum impresjonistó w, biuro turystyczne, pracownie artystó w, restauracje, koś ció ł , cmentarz.
Grupy wchodzą do domu Moneta od strony parkingu. Turyś ci samotni - od strony gł ó wnej ulicy (na niej stoi dom Moneta). W pobliż u domu artysty znajduje się ogró d podobny do zwykł ego. Ogró d wodny (któ ry był charakterem lilii wodnych Moneta) jest nieco dalej: trzeba przejś ć przez przejś cie podziemne. Moim zdaniem ogró d wodny jest ciekawszy i niecodzienny.
Wykonany jest w stylu parkó w angielskich, sprawia wraż enie zaroś nię tego. Natomiast ogró d przy domu artysty jest prawie cał kowicie zamknię ty (moż na go obejś ć bez wchodzenia do ś rodka) i nie ma w nim odciś nię tego wraż enia czasu (a moż e jest rekonstruowany? ). W domu nie ma obrazó w Moneta (tylko kopie). Ale istnieją japoń skie ryciny, któ rymi pasjonował się artysta. Nieopodal znajduje się zagroda dla zwierzą t „aby stworzyć atmosferę czasó w artysty” (wtedy też był y zwierzę ta).
Jeś li wyjdziesz z domu na gł ó wnej ulicy, musisz skrę cić w lewo, aby zobaczyć pozostał e miejsca w Giverny. Pierwszym bę dzie Muzeum Impresjonistó w. Osiedlili się w mieś cie jeszcze przed artystą ; Monet zamieszkał w domu w 1883 roku i mieszkał tu aż do ś mierci w 1926 roku. Pasierbica artysty (có rka jego drugiej ż ony) wyszł a za amerykań skiego impresjonistę . Mniej wię cej po drugiej stronie ulicy znajduje się biuro turystyczne.
Tam moż esz wzią ć mapę miejsca, z któ rego moż esz zwiedzić pozostał e atrakcje. Dalej po tej samej stronie co Muzeum Impresjonistó w znajduje się „parter”, w któ rym odtworzono pole makowe. W ś rodku lata moż na zobaczyć kwitną ce maki, chabry, owies.
Dalej ulicą moż na dojś ć do koś cioł a, w któ rym Monet poś lubił swoją drugą ż onę , obok któ rego pochowani są oni i inni krewni. Gró b znajduje się na prawo od koś cioł a na wzniesieniu na gł ó wny cmentarz. Pierwszy gró b (pomnik) poś wię cony jest zmarł ym w 1944 r. Za nim gró b rodziny Monet poroś nię ty kwiatami. Jeszcze dalej, na lewo od niej, znajduje się gró b pierwszego mę ż a Alice Oshenet (drugiej ż ony artystki).
Koś ció ł ś w. Radegundy należ y do XI-XII wieku (rozkwitu Księ stwa Normandii). Czę ś ć dobudowano w XV wieku.
Radegunda ż ył a w VI wieku. Był a có rką kró la Turyngii, ż oną kró la Frankó w Chlothara I.
Był a już chrześ cijanką , chciał a poś wię cić się religii, kiedy wyszł a za poganina Chlothara I. W swoim mał ż eń stwie bardzo pomagał a innym. Po tym, jak Chlothar zabił jej brata, opuś cił a dwó r, zał oż ył a klasztor Ś wię tego Krzyż a w Poitiers i tam pojechał a.
Istnieje legenda, któ ra mó wi, ż e przeraż ona morderstwem uciekł a z pał acu. Był a ś cigana. Uciekają c przez wcią ż nagie pole, ż arliwie modlił a się , ż eby jej nie dogonili. I Bó g dokonał cudu: owies wyró sł wokó ł Radegundy, któ ra ją ukrył a. Chlothar widzą c taki cud uwierzył , nawró cił się na chrześ cijań stwo i pozwolił swojej ż onie udać się do klasztoru. Dlatego Radegunda jest czasami przedstawiana z kł osami owsa w jednej rę ce i księ gą w drugiej. Podobno leczy pacjentó w z chorobami skó ry. Koś ció ł w Giverny ma kamień , mó wią , ż e jeś li go dotkniesz, moż esz pozbyć się tego rodzaju choroby.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań