kaplica betlejemska

Kaplica Betlejemska
Ocena 8110

21 wrzesień 2020Czas podróży: 10 może 2019
Kaplica Betlejemska, zwana też Kaplicą Betlejemską , jest ś ciś le zwią zana z imieniem czeskiego bohatera narodowego i prawego Jana Husa, któ rego wiara był a tak silna, ż e ​ ​ podniosł a lud do 14-letniej wojny i zmienił a bieg historia. Samozaparcie i odpowiedzialnoś ć za innych, nawet na granicy kary ś mierci, nie pozwolił y kaznodziei zrezygnować z tego, dlaczego nauczał innych. Ta kaplica jest pomnikiem ż ycia i ś mierci sł ynnego mó wcy, ję zykoznawcy i reformatora, któ ry poś wię cił się publikowaniu prawdy.

W XIV wieku kazania w katedrach czytano po ł acinie i nie był y rozumiane przez mieszkań có w Pragi. Wtedy zebrali się zwykli obywatele i postanowili zbudować wł asny koś ció ł , któ ry bę dzie brzmiał w rodzimym ję zyku czeskim. Sklepikarz Jan Krzyż przekazał dział kę pod budowę , a Jan Mü lheim zainwestował wł asne pienią dze. Arcybiskup Pragi począ tkowo sprzeciwiał się temu pomysł owi, ale kró l Wacł aw IV przekonał go. A w 1391 roku na Placu Betlejem zbudowano kaplicę.
Ta kaplica nie wyglą da jak wspaniał e ś wią tynie tamtych czasó w. Przeciwnie, jest zwię zł y i ł atwy do wykonania: ascetyczny na zewną trz i pozbawiony wszelkich ekscesó w w ś rodku. Prostoką tny budynek wień czą dwa proste dachy dwuspadowe i jedna wież a w kształ cie igł y. Ś wią tynia nie ma ikon, posą gó w, witraż y, nawet oł tarza. Ale jest wydział , są krzesł a dla zwykł ych sł uchaczy i oratorium dla szlacheckich parafian. Reformatorzy ś wiadomie upraszczają c architekturę i wnę trze promowali nowe poglą dy na znaczenie i znaczenie koś cioł a.

Budynek przeznaczony jest do gł oszenia kazań i moż e pomieś cić.3000 osó b, co w XV wieku stanowił o jedną dziesią tą ó wczesnej populacji Pragi. Trzy wejś cia do niego znajdują się tak, aby osoby, któ re zdecydują się wyjś ć lub przyjś ć w trakcie kazania, nie przeszkadzał y innym w sł uchaniu. Jest tam czwarte wejś cie, ale nie prowadzi ono na ulicę , lecz ł ą czy kaplicę z domem kaznodziei.
Kaplica Betlejemska był a prawdziwą trybuną Jana Husa, nawet mury przemawiają w jego imieniu. Na polecenie kaznodziei wnę trze został o ozdobione freskami i cytatami, któ re wyraź nie ilustrują jego nauczanie. W malarstwie wewnę trznym nie ma anioł ó w ani demonó w, jego wizerunki są proste i znajome, a sposó b wykonania przypomina lubochny obraz ze scenami z ż ycia.

W 1622 r. w kaplicy pojawili się nowi wł aś ciciele, jezuici. Gdy budynek się zestarzał , rozebrano go iw 1786 r. wybudowano dwie stodoł y, aw 1837 r. na tym miejscu wyró sł trzypię trowy dom. I dopiero w drugiej poł owie ubiegł ego wieku postanowiono odtworzyć koś ció ł husycki na podstawie staroż ytnych rycin z jego wizerunkiem. Do odbudowy wykorzystano antyczne fragmenty budynku, któ re cudem ocalał y: prawdziwe ł ukowe otwory okienne i drzwiowe. W 1954 roku architekt Jarosł aw Fragner dokoń czył renowację kaplicy.

Kaplica Betlejemska należ y obecnie do Czeskiego Uniwersytetu Technicznego.
Od 1987 roku w muzeum odbywają się koncerty, wystawy i imprezy uniwersyteckie. Kult odbywa się w tym budynku tylko raz w roku, 6 lipca. W dniu pamię ci Jana Husa chrześ cijanie ró ż nych wyznań gromadzą się na uroczystym naboż eń stwie.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań