Ściana Johna Lennona

Ściana Johna Lennona
Ocena 8110

13 listopad 2020Czas podróży: 9 może 2019
Ś ciana Lennona to ogrodzenie Ogrodu Maltań skiego w praskiej dzielnicy Mala Strana. Od lat 70. istnieje tradycja malowania i malowania ś cian obrazami ku czci muzyka Johna Lennona. Mur uważ any jest za jeden z symboli walki o wolnoś ć i przeciwko reż imowi komunistycznemu. Budynek kulturalny i popularna atrakcja turystyczna jest wł asnoś cią Suwerennego Zakonu Szpitalnikó w Maltań skich. Urzę dnicy miejscy nie uważ ają graffiti na ś cianie Lennona za wandalizm; wrę cz przeciwnie, podkreś la się wartoś ć kulturową i symboliczne znaczenie obiektu.

W poł owie listopada 1980 roku nieznana osoba poł oż ył a kamienną pł ytę z kanał u, napisał a kredą „Za Johna Lennona” i namalował a krzyż . Wkró tce pojawił y się znicze i zdję cia. W 1981 roku napis wykonano wedł ug wzoru i podano gł ó wne daty twó rczoś ci muzyka.
W kwietniu 1981 r. w ramach przygotowań do XVI Zjazdu KPC ś ciana został a przemalowana na zielono; potem zaczę ł y się na nim pojawiać coraz mniej poetyckie i bardziej upolitycznione wersy. Sekcja Jazzowa, forum i spotkanie praskich muzykó w jazzowych, pisał a o Murze Lennona; Wkró tce pojawił y się publikacje w tekstach samizdatu i emigracji.

Zebrania niewielkich grup ludzi stopniowo przekształ cił y się w masowe protesty przeciwko reż imowi komunistycznemu, któ ry zbierał podpisy za ograniczeniem broni ją drowej we wszystkich krajach, a takż e za wolnoś cią wię ź nió w politycznych. Był y to najwię ksze protesty od lat 70. , któ re w latach 80. przerodził y się w demonstracje uliczne. W ramach protestu zwoł ano zebrania Komunistycznej Partii Czechosł owacji. Tradycja wyraż ania poglą dó w rysunkami na ś cianie nie zanikł a od 1989 roku.

Rankiem 17 listopada 2014 r. (w Dniu Walki o Wolnoś ć i Demokrację ) ś ciana został a przemalowana na biał o z napisem „mur się skoń czył ”.
- „Ś ciana jest zamknię ta”) nawią zują c do sł ó w z popularnej piosenki Lennona „Happy Xmas (War Is Over)”.

Odpowiedzialnoś ć za czyn przyznał a się grupa artystyczna Praaska sluba, w skł ad któ rej wchodzą uczniowie szkó ł plastycznych. Uczestnicy mó wili, ż e z okazji 25. rocznicy Aksamitnej Rewolucji chcieli zrobić miejsce na wyraż enie swoich poglą dó w przez mł odsze pokolenie.

To nie pierwszy raz, kiedy obrazy na ś cianie został y skasowane. Opró cz tego, ż e graffiti był o malowane przez wł adze miasta w wyniku aktó w wandalizmu do 1989 roku, w 2000 roku cał a powierzchnia ogrodzenia został a pomalowana na zielono przez czł onkó w grupy artystycznej.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań