Synagoga hiszpańska

Synagoga hiszpańska
Ocena 8110

2 wrzesień 2020Czas podróży: 10 może 2019
Synagoga Hiszpań ska jest „najmł odszą ” synagogą w Pradze. Został zbudowany na miejscu najstarszego ż ydowskiego domu kultu, zwanego Starą Szkoł ą , w 1867 roku. Kompozycja architektoniczna synagogi wykonana jest w stylu mauretań skim, co wyró ż nia ją spoś ró d innych ś wią tyń . Budowa synagogi trwał a 25 lat, w projekt i wystró j wnę trz zaangaż owali się wybitni ó wcześ ni architekci - Ullmann Wojciech Ignac, Guido Bielski, Baum i Munzberg.

W XVI wieku grupa Ż ydó w sefardyjskich z Hiszpanii przybył a do Pragi, aby unikną ć prześ ladowań ze strony hiszpań skiej inkwizycji. Dostali do zamieszkania Starą Szkoł ę , w któ rej ż yli szczę ś liwie przez kilka lat. Jednak ze wzglę du na rosną cą liczbę parafian zaistniał a potrzeba budowy nowego budynku dla synagogi. Po wybudowaniu nadano mu nazwę „hiszpań ska”.

Hiszpań ska synagoga bardziej przypomina meczet niż ż ydowską ś wią tynię.
W jego wnę trzu ś ciś le przeplatają się style dekoracji katolicko-muzuł mań sko-ż ydowskiej. Sam budynek zbudowany jest w stylu neorenesansowym, oparty na kwadracie, a centralna kopuł a wień czą ca synagogę podkreś la wielkoś ć ś wią tyni. Miejsca dla parafian znajdują się nie w zwykł ej synagodze, wokó ł belki, ale w rzę dach, jak w cerkwi.

Wystró j wnę trza synagogi naś laduje wnę trze hiszpań skiej Alhambry w Grenadzie. Zgodnie z tradycjami religijnymi duż ą wagę w dekoracji wnę trz przywią zuje się do ornamentó w. Dominują motywy geometryczne i roś linne zwią zane z architekturą islamu. Wokó ł wiele zł oceń i stiukó w, drzwi i balustrady ozdobione są rzeź bionymi postaciami, zachowanymi malowidł ami ś ciennymi i oryginalnymi witraż ami.

W 1941 r. synagoga został a zamknię ta. Okupanci niemieccy zamienili budynek synagogi na skonfiskowane mienie. Po II wojnie ś wiatowej przez dł ugi czas był spustoszony.
Mury i kopuł a był y w bardzo zniszczonym stanie, w 1986 roku podję to decyzję o wyburzeniu hiszpań skiej synagogi.

Na szczę ś cie Instytutowi Ochrony Zabytkó w udał o się uchylić decyzję o rozbió rce i przekazać ją praskiej gminie ż ydowskiej, któ ra z kolei wydzierż awił a ją Praskiemu Muzeum Ż ydowskiemu, zwracają c uwagę na wszystkie warunki zachowania historycznych zbioró w synagogi. Odbudowę przeprowadzono pod koniec XX wieku i obecnie ś wią tynia ponownie sł uż y celom religijnym, odbywają się naboż eń stwa.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań