Niebiańska Świątynia

Otwarcie niebios. Część 8. Świątynia Nieba
Ocena 8110

21 styczeń 2016Czas podróży: 2 sierpień 2015
W staroż ytnych Chinach wierzyli, ż e cesarz jest posł ań cem nieba, wię c musi istnieć mię dzy nimi szczegó lny zwią zek, któ ry odbywał się poprzez coroczną uroczystą modlitwę w dniu przesilenia zimowego w jednej z najdoskonalszych architektonicznie chiń skich ś wią tyń - w Ś wią tyni Nieba.

Został zbudowany w 1420 roku i pierwotnie nosił nazwę „Ś wią tynia Nieba i Ziemi”, ale sto lat pó ź niej wzniesiono osobną ś wią tynię , aby czcić Ziemię . Wszystko tutaj uosabia relację mię dzy tymi dwoma przeciwień stwami, każ dy szczegó ł jest symboliczny. Szczegó lnie charakterystyczna pod tym wzglę dem jest sala modlitewna – gł ó wna w cał ym zespole ś wią tynnym. Znajduje się w zaokrą glonym budynku z dachem z niebieskich (jak niebo) dachó wek. Dach skł ada się z trzech poziomó w i wspiera go dwadzieś cia osiem doś ć masywnych filaró w.
Ich liczba wcale nie jest przypadkowa - poś rodku znajdują się cztery filary symbolizują ce pory roku, nastę pnie kolejny rzą d dwunastu kolumn symbolizują cych miesią ce roku, a za nimi kolejny podobny rzą d symbolizują cy dwanaś cie godzin. Ponadto każ da z dwudziestu oś miu kolumn odpowiada gwiazdozbiorom na nocnym niebie. Wyją tkowy jest ró wnież oł tarz ś wią tyni, któ ry skł ada się z kilku poziomó w wykonanych z marmurowych pł yt, któ rych liczba jest niezmiennie wielokrotnoś cią dziewię ciu, gdyż figura ta symbolizuje najwyż szą moc w filozofii chiń skiej. Co wię cej, jeś li staniesz na ś rodku gó rnej pł yty i coś powiesz, pojawia się silny rezonans, a nawet szeptane sł owa brzmią majestatycznie. Ponadto kompleks ś wią tynny obejmuje specjalną salę , w któ rej cesarz przygotowywał się do modlitwy, znajdują się dwa oddzielne budynki, w któ rych przechowywane są przedmioty do rytuał ó w, a takż e staroż ytne instrumenty muzyczne.
Ś wią tynia Huangqunyu znajduje się trochę na uboczu, zawiera specjalne tabliczki z nazwiskami absolutnie wszystkich chiń skich wł adcó w, ale gł ó wną cechą ś wią tyni jest ś ciana, któ rą jest otoczona, jej unikalna konstrukcja pozwala jej być przewodnikiem dź wię kó w, dlatego nazywana jest ró wnież „mó wią cą ” ś cianą.

Ś wią tynia Nieba otoczona jest pię knym parkiem. Wcześ niej dostę p mieli tu tylko czł onkowie rodziny cesarskiej, ale dziś wejś cie jest otwarte dla absolutnie wszystkich. Szczegó lnie tł oczno jest tu wczesnym rankiem, kiedy Chiń czycy przyjeż dż ają tu ć wiczyć ró ż ne rodzaje gimnastyki, sztuk walki i aerobiku.

Ś wią tynia Nieba jest otwarta codziennie od 9:00 do 18:00, opł ata za wstę p waha się w zależ noś ci od sezonu od 10 do 35 juanó w.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań