Tsitsernakaberd

Pomnik, który warto odwiedzić dla każdego
Ocena 10110

6 grudzień 2016Czas podróży: 24 kwiecień 2009
Szczegó lnym miejscem w Erewaniu jest Wzgó rze Cycernakaberd, na któ rym znajduje się Zespó ł Pamię ci Ofiar Ludobó jstwa. Pomnik poś wię cony jest pamię ci 1.5 miliona Ormian zabitych podczas ludobó jstwa w pierwszej poł owie XX wieku przez Imperium Osmań skie.
Interesują ca jest historia powstania tego Miejsca Pamię ci. Za rzą dó w sowieckich wszystko, co zwią zane z ideologią narodową był o absolutnie niedopuszczalne i zabronione, a upamię tnienie ofiar ludobó jstwa był o ró wnież niemoż liwe.
W 1965 roku, kiedy cał a diaspora ormiań ska obchodził a 50. rocznicę ludobó jstwa Ormian, w Armenii sowieckiej nie był o takiej okazji. I dlatego 24 kwietnia na centralnych placach miast iw Erewaniu zorganizowano masowe demonstracje domagają ce się ustanowienia pomnika pamię ci ofiar ludobó jstwa.
Pod naciskiem ludnoś ci rzą d ormiań ski postanowił wznieś ć pomnik i za zgodą Moskwy projekt został zatwierdzony.
W kwietniu 1965 r. w Armenii ogł oszono ogó lnopolski konkurs na pomnik, w któ rym wzię ł o udział wielu architektó w. Każ dy z nich zaprezentował swó j wł asny projekt, ale zwycię zcą został projekt A. Tarkhanyana i S. Kalashyana. Na miejsce pomnika wybrali wzgó rze Tsitsernakaberd, podczas któ rego budowy odnaleziono przedmioty z epoki brą zu.
Uroczyste otwarcie Miejsca Pamię ci odbył o się.29 listopada 1967 roku.
Kompleks zajmuje powierzchnię.4500 metró w kwadratowych i skł ada się z trzech gł ó wnych elementó w: ś ciany pamię ci, sanktuarium z Wiecznym Pł omieniem oraz steli „Odrodzenie Armenii”.
Moż esz dostać się do budynku zabytkó w Erewania, spacerują c po ż ał obnej alei ś wierkowej. Wszystkie drzewa posadzili przedstawiciele pań stw, któ re uznał y fakt ludobó jstwa. Wzdł uż alei znajduje się.100-metrowy bazaltowy mur pamią tkowy z wyrytymi na kamieniu nazwami miast, któ rych ludnoś ć został a wymordowana przez Turkó w podczas ludobó jstwa.
Centralną kompozycję zespoł u pamię ci stanowi okrą gł y pomnik-sanktuarium. Dwanaś cie bazaltowych pł yt tworzy okrą g, kształ tem przypominają cy tradycyjne ormiań skie chaczkary z duż ymi rzeź bionymi krzyż ami. Symbolizują one 12 przegranych w wojnie z Turcją prowincji Armenii, któ re dziś są czę ś cią Turcji. W centrum pomnika-sanktuarium pł onie Wieczny Pł omień , któ remu towarzyszą dź wię ki ż ał obnych melodii. Strome schody sprawiają , ż e odwiedzają cy mimowolnie pochylają gł owy z czcią , schodzą c pó ł tora metra w dó ł do Wiecznego Pł omienia.
44-metrowa granitowa stela symbolizuje odrodzenie narodu ormiań skiego. Przedzielony jest gł ę boką pionową szczeliną i symbolizuje tragiczne i gwał towne rozproszenie Ormian, a takż e ukazuje ich jednoś ć.
W 1995 roku, w rocznicę.80. rocznicy Ludobó jstwa Ormian, w pobliż u Zespoł u Pamię ci wybudowano Muzeum-Instytut Ludobó jstwa Ormian.
Muzeum znajduje się pod ziemią . Są zdję cia, któ re opowiadają o tych strasznych wydarzeniach. Ró wnież tutaj moż na zobaczyć zdję cia niemieckich fotoreporteró w i ich artykuł y, materiał y z ró ż nych organizacji mię dzynarodowych i organó w rzą dowych, któ re kategorycznie potę pił y ludobó jstwo.
Pomimo smutku, jaki powoduje Muzeum, nadal radzę odwiedzić to miejsce, zwł aszcza w 2014 roku magazyn Forbes umieś cił Muzeum Ludobó jstwa Ormian na liś cie 9 muzeó w pamię ci, któ re każ dy powinien odwiedzić.
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-16:00. Wstę p jest bezpł atny, ale darowizny są mile widziane. W muzeum nie wolno jeś ć , pić i palić , a takż e robić zdję ć i filmó w oraz rozmawiać przez telefon.
Do Miejsca Pamię ci moż na dojś ć z Placu Republiki w 45 minut. Jest prostszy sposó b - autobusem do stacji Hamalir lub spacerem od stacji metra Barekamutyun.
Ze wzgó rza otwiera się bardzo pię kny widok na Erewan.

Chcę odwiedzić?
Wycieczki do Armenii - Biuro Podró ż y "Hot Line", www. gorą co. com. Polska +38(044)599-46-30, +38(050)346-4599, +38(067)462-9242
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań