Książka „Niezapomniany Iran”. Rozdział 13.2 Zabytki Kermana. Mahan.

25 Grudzień 2012 Czas podróży: z 01 Lipiec 2011 na 01 Październik 2011
Reputacja: +272.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Najczę ś ciej turyś ci tę sknią za tym miastem, przejeż dż ają c je tranzytem w drodze do Bam czy Pakistanu. Ale moim zdaniem w Kermanie zachował a się jeszcze szczegó lna atmosfera: miasto nie wyglą da jak turystyczne Yazd czy zalane pielgrzymami Mashhad, nie jest tak gorą co jak Bandar Abba i duż o bezpieczniejsze niż Zahedan, a atrakcji jest mnó stwo .

Moż na tu skosztować lokalnej kuchni, na przykł ad dań narodowych z dodatkiem specjalnych seró w „talf” lub „kashk”, skosztować ciasteczek z daktylami „kolo mpe” i „komach”, spró bować kermanskiej wersji falude („falude ye Kermani ”) lub deser z Sirji na „masghati”, miodzie daktylowo-syropowym, olejku pistacjowym. Kup prawdziwe miedziane naczynia na rynku zamiast na pamią tkę , mó wią , ż e tu powstał a, dotykaj i oceniaj jakoś ć dywanó w Kerman i obrusó w „patte”.


A poza miastem rosną ogrody z granatami, winogronami, figami, pomarań czami i najsmaczniejszymi daktylami w Iranie. Niedaleko Kermanu znajduje się najgorę tsze miejsce na ziemi - Pustynia Lut (Dasht e Lut), z maksymalną odnotowaną temperaturą.70, 7°C. Wś ró d jego piaskó w, wysokich na dziesię ciopię trowe domy, leż ą kamienne szkielety – miejsce to nazywa się Kalut (po angielsku Kalyuts), turyś ci przyjeż dż ają tu na spotkanie zachodu sł oń ca.

Punktem wyjś cia do zwiedzania miasta najwygodniej jest wybrać Plac Tohi d (Meidan e Tohi d), obok któ rego znajduje się Kryty Bazar (Bazaar e Sartasari) oraz Bazar Ganj Ali Khan.

W pobliż u znajduje się ł aź nia „Hammam e Ganj Ali Khan”, zbudowana w XVII wieku. Jej wejś cie jest pomalowane ró ż nymi scenami ze zwierzę tami, a wnę trze peł ne jest mozaik i majoliki z wzorami, woskowe figury umieszczone są w odpowiednich miejscach, wyraź nie ilustrują c pracę wanny.

Zwró ć uwagę na „kamienie czasu” - zainstalowane na wschodzie i zachodzie. Przez te pó ł przezroczyste kamienie wielkoś ci drzwi przenikał y promienie sł oneczne, pozwalają c ludziom myją cym się w przybliż eniu okreś lić czas.

W pobliż u ł aź ni znajduje się przytulny Meczet Ganj Ali Khana (Masji de Ganj Ali Khan), moż na wejś ć po schodach przy wejś ciu na drugie pię tro.

Idą c ze Zł otego Bazaru (Bazaar e Zargaran), znajdź ł aź nię „Hammam e Ebrahim m Khan”, teraz jest zamknię ta, ale pię ć lat temu moż na był o tutaj przejś ć wszystkie procedury ką pieli. Na prawo od niego znajduje się portal do medresy, któ rego drzwi są wizytó wką Kermanu, ponieważ mają niezwykł e uchwyty w kształ cie lwó w, a te uchwyty był y wcześ niej pomyś lane jako koł atki do drzwi.

Aby w peł ni zanurzyć się w atmosferze miasta, udaj się do Hammam e Vakil Chaikhane (Chaykhane Sonnati) na filiż ankę herbaty z kardamonem, cynamonem lub szafranem, posł uchaj ś piewu i gry lokalnych muzykó w.

Wideo. Muzycy grają cy muzykę narodową w herbaciarni:

http://wideo. Yandex. ru/users/sanyok-biał oruś /widok/29

W Kerman jest wiele meczetó w, ale najstarszym jest Meczet Imama (Masji d Emam), któ ry został zbudowany w XI wieku. i uż ywany jako meczet pią tkowy. Wielokrotnie był przebudowywany i czę ś ciowo niszczony, prace konserwatorskie są już prawie zakoń czone. Walory estetyczne to technika specjalnego murowania, któ ra tworzy wzory na portalach i budynkach.


Nieco pó ź niej, w 1349 roku, zbudowano nowy, bardziej przestronny meczet, któ ry przyją ł nazwę Pią tek (Masji d Jame).

Osobliwoś cią tego meczetu jest ogromna iloś ć mozaik zdobią cych ś ciany i gł ó wne wejś cie, a takż e fakt, ż e meczet nie ma minaretó w, a przy wejś ciu zamontowany jest zegar.

Niedaleko od Placu Shohada (Meydan e Shohada) znajduje się mauzoleum Moshtaghi e (Moshtari ye Moshtagh Ali Shah). Dosł ownie nazwa oznacza „trzy kopuł y”, tutaj pochowany jest sł ynny suficki mistyk Ali Shah.

Inne atrakcje miasta to Biblioteka Narodowa Kerman, któ ra znajduje się w pię knym ogrodzie, któ ry jest strefą bezpł atnego Wi-Fi. Wnę trze budynku wypeł nione jest kolumnami, wcześ niej był a tu fabryka wł ó kiennicza, teraz studenci uczą się przy biurkach i komputerach. Krą ż ą c po bibliotece natrafisz na osobny budynek usł ugowy z naturalną klimatyzacją – „badgir” (szczegó ł y w rozdziale o Yazd) oraz sztucznymi klimatyzatorami wystają cymi z okien.

Po drugiej stronie ś ciany znajduje się ogromna gliniana kopuł a – jachchal, któ ra wcześ niej sł uż ył a zamiast lodó wki do przechowywania lodu. Tutaj znajduje się gł ó wne biuro turystyki w Kerman.

Przewodniki radzą odwiedzić Muzeum Paleontologiczne z kolekcją odciskó w zwierzą t na kamieniach znalezionych w gó rach w pobliż u Kerman. Jednak budynek był zamknię ty z powodu remontu, mogł em tylko spacerować po parku (Park e Sangui) i wspinać się na pobliskie gó ry w poszukiwaniu tych samych grafik.

Na obrzeż ach miasta w kierunku Kalyuts znajduje się Muzeum Nagrobkó w (Gonbad e Jabaliye). Ł atwo to zobaczyć - jest to oś mioką tna budowla, któ rej przeznaczenie nie został o jeszcze wyjaś nione. Należ y pamię tać , ż e pierwsze dwie kondygnacje nie są wykonane z cegieł , ale z kamieni. Ekspozycja przedstawia bardzo nietypowe kamienie z wyrytymi na nich inskrypcjami, niestety wszystkie tabliczki z objaś nieniami są w ję zyku farsi.

Są siedztwo Kerman. mahan


Mahan znajduje się w odległ oś ci zaledwie 40 km od Kerman, regularnie jeż dż ą tam regularne autobusy, a przepł yw przejeż dż ają cych samochodó w jest doś ć duż y. Ale tego dnia nie musiał em ł apać stopa, bo rano przyjechali po mnie znajomi - mł oda para Shoku fe i Mohsen. Gł ó wną atrakcją miasta jest mauzoleum sł ynnego sufickiego derwisza „Astan e Shah Nematallah Vali”. Niebieska kopuł a i ozdobione mozaikami minarety przycią gają tu wielu turystó w. Szczegó lnie pię knie pomalowany jest mał y pokó j, w któ rym szach Nematallah Vali spę dzał czas na modlitwach.

Pię ć kilometró w od mauzoleum znajduje się ogró d „Bagh e Shahzde”. Ze swoimi stawami i fontannami, ogrodami granató w i pomarań czy, kwitną cymi ró ż ami i wysokimi drzewami, w cieniu któ rych tak mił o się ukryć w upalny dzień , miejsce to sprawiał o wraż enie prawdziwej oazy na ś rodku pustyni.

Autor: Kozł owski Aleksander.

Ksią ż ka: „Niezapomniany Iran”. 159 dni autostopu.

Ź ró dł o: http://sanyok-biał oruś . ludzie. pl/

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara