Książka „Niezapomniany Iran”. Rozdział 6.2 Atrakcje Isfahanu

25 Grudzień 2012 Czas podróży: z 01 Lipiec 2011 na 01 Październik 2011
Reputacja: +272.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Isfahan - „poł owa ś wiata”

Isfahan nazywany jest „Poł ową Ś wiata” (Nesf e Jahan), a tę pię kną nazwę miasto wiele zawdzię cza Placowi Imama Chomeiniego. Nowa nazwa nie zakorzenił a się , podobnie jak stara - przed rewolucją plac ten nazywał się Shahskaya, a ludzie nadal nazywają go Nakhsh e Jahan (Portret ś wiata lub twarz ś wiata). Tutaj znajdują się gł ó wne atrakcje.

Po poł udniowej stronie placu znajduje się Meczet Imama (Masjid e Emam). Ś ciany wewnę trzne meczetu ozdobione są unikalnymi rysunkami, mozaikami i ornamentami. Jeś li udasz się w centrum meczetu do miejsca zaznaczonego na podł odze czarnym marmurowym kwadratem i zaś piewasz lub klaszczesz w dł onie, zaskoczy Cię wyją tkowa akustyka, gdy dź wię k, wielokrotnie wzmacniany, jest wyraź nie sł yszalny w każ dym czę ś ć meczetu. Przypadkowy turysta, któ ry okazał się muł ł ą , zaś piewał nam znaną melodię z Koranu.


We wschodniej czę ś ci placu znajduje się Meczet Szejka Lutfalla (Masjid e Sheikh Lotf-Ollah), najsł ynniejszy meczet w Iranie i znak rozpoznawczy Isfahanu. Zwró ć uwagę na mihrab i okna kratowe, bogatą dekorację , misterne mozaiki i kaligrafię . Najlepszą porą na wizytę jest wschó d lub zachó d sł oń ca, kiedy pomieszczenie zabarwione jest promieniami sł oń ca i zmienia swó j kolor z ró ż owego na pomarań czowy.

Naprzeciw meczetu znajduje się Pał ac Ali Gapu (Brama Ali). Najciekawsze, co moż na tam zrobić , to wejś ć na ostatnie pię tro i rozejrzeć się po sali muzycznej, w któ rej ś cianach i sufitach znajdują się wnę ki w kształ cie wazonu, a nastę pnie wyjś ć na taras i robić pię kne zdję cia placu. Na wielu ś cianach odrestaurowano stare obrazy i freski.

W innej czę ś ci miasta znajdziesz podobny pał ac o pię knej nazwie „Osiem Ogrodó w Edenu” (Hasht Behesht). Wcześ niej uważ any był za najbardziej luksusowy pał ac, dziś zachował a się gł ó wnie architektura i rzeź bione wnę ki, takie jak te znajdują ce się w pał acu Ali Gapu.

Niedaleko placu znajduje się Pał ac Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotun). Mó wi się , ż e gdy kolumny odbijają się w zbiorniku naprzeciwko, powstaje zł udzenie, ż e jest ich czterdzieś ci. W pał acu zachował o się wiele freskó w. Jak wyjaś nił nam przewodnik, ż ó ł ty kolor na obrazach to czyste zł oto, któ rego kilka kilogramó w zuż yto do dekoracji wnę trza. W jednej z sal pał acu przechowywany jest Koran z IX wieku. z pieczę cią Imama Hassana, a skamieniał e drzewa leż ą w ogrodzie.

Niedaleko Krytego Bazaru znajduje się Meczet Społ ecznoś ciowy lub Meczet Pią tkowy (Masjid e Jame). Meczet ten jest najstarszym w Iranie, jego budowę ukoń czono w VIII wieku. Z niego moż na przejś ć do Minaretu Meczetu Ali (Manar e Masjid e Ali) i udać się do mauzoleum Harun Vilayet, z mozaikami Chomeiniego i Chamenei na zewną trz oraz imponują cymi freskami w ś rodku. W każ dym meczecie mogli odpoczywać w upalny dzień , wię c robotnicy spali na podł odze.


Sł ynne konstrukcje architektoniczne Isfahanu to mosty. Rozpocznij spacer od mostu 33 Ł uki (Si-o-Se Pol). Wieczorem most zamienia się w popularne miejsce wś ró d mł odych ludzi dzię ki ustronnym miejscom i zaką tkom, dyskretnemu oś wietleniu, a takż e dobrej herbaciarni. Kiedy tam był em, w pobliż u mostu nie był o rzeki. Stamtą d moż na dojś ć pieszo do mostu Khaju (Pol e Khaju) i skorzystać z transportu do najstarszego mostu w mieś cie – mostu Shahrestan.

Na zachó d od Isfahanu znajdują się dwa ciekawe zabytki, do któ rych moż na ł atwo dojechać autobusem. Obydwie znajdują się na tej samej drodze, ale zwiedzanie najlepiej rozpoczą ć od tej najdalszej, oddalonej o 9 km od miasta - Ś wią tynia Zoroastrian (Ateshkade ye Esfahan). Ś wią tynia ta został a zbudowana przez Zoroastrian w III-VII wieku. Wspinaczka na wzgó rze nie był a ł atwa, bo trzeba był o wspinać się po kamieniach, nie był o tu dró g ani ś cież ek. Ale z gó ry był a panorama miasta.

Niedaleko ś wią tyni znajdują się staroż ytne goł ę bniki – wież e, w każ dej z któ rych trzymano do 1.000 goł ę bi, któ re zbierał y odchody i wykorzystywał y je jako nawó z na pola.

Wracają c ze ś wią tyni do miasta, po dwó ch kilometrach zobaczysz mauzoleum Abu Abdullaha lub, jak to się nazywa, Swinging Minarets (Manar Jomban). Co pó ł godziny specjalnie przeszkolona osoba wspina się na minaret po prawej stronie i zaczyna nim koł ysać , minaret lewy zaczyna się koł ysać zgodnie z minaretem prawym. Abyś mó gł wszystko zobaczyć , wiszą na nich dzwonki.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara