UCHWYĆ W MIEŚCIE „WOLNYCH LUDZI”

21 Luty 2016 Czas podróży: z 30 Czerwiec 2015 na 02 Lipiec 2015
Reputacja: +530.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Po „szybkiej wycieczce” po ciekawych miejscach w Normandii w cią gu 3 dni, utknę liś my w cudownym mieś cie „wolnych ludzi” Saint-Malo na 3 noce. Ja, studiują c trasę , nie rozumiał em, co tam robić , bardziej niż nocleg i gdy już był em na miejscu, zadał em przewodnikowi to samo pytanie. Nie jestem fanem korsarzy-pirató w i innych „dż entelmenó w fortuny”, wię c wystarczył oby mi zobaczyć przypł ywy i odpł ywy, spacerować po murach Vaubana z czasó w Kró la Sł oń ca, zobaczyć pomniki wszystkich lokalnych poszukiwaczy przygó d i idź dalej. Wystarczy na wieczó r. Aby zobaczyć staroż ytny zamek ksią ż ą t Bretanii, trzeba się tam wybrać w cią gu dnia (jest tu ratusz i muzeum). W 30-stopniowym upale to nie chciał o. Có ż , aby odwiedzić gró b Chateaubrianda, trzeba pokochać tego pisarza (a przynajmniej przeczytać coś „od niego” lub o nim), poczekać na odpł yw, aby mieć czas na zawracanie tam i z powrotem.

Obecne Wielkie Saint-Malo ma swoją historię od czasó w staroż ytnych.


Najstarszą jego czę ś cią jest obecny Saint-Servan (dawniej Episkopalny Alet). Był to port morski jednego z plemion celtyckich u ujś cia Rance (przybyli tu Fenicjanie, któ rzy udali się do Wielkiej Brytanii po cynę ). Nastę pnie Rzymianie, któ rzy przybyli w te strony, wzmocnili go. W VI wieku przybył tu walijski mnich Mac'h Low (Maclou). Gł osił kazania w Armoryce (dawna nazwa Bretanii), był biskupem miasta Alet. Do XII wieku Alet był niszczony przez liczne najazdy z pó ł nocy (Saksoń czycy, Frankowie, Normanowie) i osł abiany.

Widok Saint-Servant (dawniej Alet) z Saint-Malo

Na wschodzie na są siedniej wyspie pojawił a się nowa osada. Został nazwany na cześ ć jednego z siedmiu szczegó lnie czczonych ś wię tych bretoń skich - tego bardzo walijskiego ś wię tego Malu. Jako należ ą cy do biskupa Saint-Malo miał specjalne przywileje (uciekają cy przed ró ż nego rodzaju wł adzami mogli w nim znaleź ć schronienie).

Na począ tku XIV wieku powstał samorzą d miejski, któ ry kontynuował panowanie kró ló w francuskich. W tych latach miasto przechodził o w nieskoń czonoś ć na rzecz kró lestwa francuskiego, nastę pnie księ stwa bretoń skiego, aż do ostatecznego przył ą czenia Bretanii do Francji pod rzą dami Franciszka I. W XVI wieku miasto ogł asza niepodległ oś ć od kró lestwa francuskiego – na cztery lata staje się Republika Saint-Malo. Jacques Cartier pł ynie stą d do Kanady, gdzie eksploruje teren rzeki Ś w. Wawrzyń ca i zakł ada nowoczesny Montreal, podarowują c rozległ e ziemie Franciszkowi I. W XVIII wieku korsarze i poszukiwacze przygó d Duguet-Truen, Surcouf i inni (oczywiś cie znacie ró ż nicę mię dzy piratami a korsarzami, któ rzy rabowali „w sł uż bie kró lewskiej”? ) zostawili Saint-Malo na swoich kampaniach, dalej na poł udnie, do Przylą dka Horn.

Kiedy odpł yw jest niski, moż esz przejś ć lą dem na wyspy Grand Baie (z grobem rodaka z Saint-Malo Chateaubriand) i Petit Baie.

Nawiasem mó wią c, pierwsi turyś ci pojawili się tu już w poł owie XIX wieku, potem podró ż nicy dotarli do grobu pisarza.

Greater i Petit Baie oraz Fort Nacional

Stare miasto «intra muros» (wewną trz muró w) - jedno z arcydzieł Vaubana - zatł oczone wewną trz bastionó w. Mury cią gną się przez prawie 2 km. Ś redniowieczne miasto został o prawie cał kowicie spalone w XVII wieku. Pozostał o tylko kilka domó w. Wtedy to Vauban i jego pomocnicy go przebudowali. Nastę pnie miasto został o prawie doszczę tnie zniszczone podczas II wojny ś wiatowej.

Spacer wzdł uż muró w Saint-Malo.


Jeś li wejdziesz na mury miasta u bram Saint-Vincennes i skrę cisz w lewo wzdł uż muru, to za bramą Saint-Louis na rogu bę dzie pomnik Duret-Trouina. Po prawej stronie znajduje się muzeum korsarzy. A za murami znajduje się pomnik Bourdonnay. W murze znajdują się restauracje i kawiarnie.

Musisz wyjś ć przez tę bramę , jeś li chcesz dostać się do Saint-Servant pieszo wzdł uż morza lub odwiedzić Dinard ł odzią .

Widok Dinard z Saint-Servant

Promy na Wyspy Normandzkie i dalej do Portsmouth (Wielka Brytania) odpł ywają z przesmyku mię dzy St. Malo i St. Servan. Niedaleko w tej czę ś ci intra muros ś redniowieczny ł uk Recolet, któ ry pozostał po poż arach, jest rzucony w poprzek ulicy Muró w Starej Twierdzy (niewidoczny z muru).

Potem ś ciana się obraca. Musisz wyjś ć przez bramę Dinan, jeś li chcesz udać się do Fort Latte, do stacji przypł ywó w, do Dinan wzdł uż Rance i innych miejsc drogą wodną , ​ ​ ponieważ tutaj znajduje się kasa biletowa firmy turystycznej Corsaire organizują cej wycieczki statkiem. Tam na tablicy moż na zapoznać się z harmonogramem na najbliż sze dni (przysł ano mnie tu w biurze turystycznym) lub wykupić wycieczkę .

Nastę pnie ś ciana skrę ca wzdł uż kanał u La Manche.

Są tu szerokie plaż e, miejscowi przyjeż dż ają tu, aby oglą dać zachó d sł oń ca. Znajduje się tam pomnik Cartiera (Holenderski Bastion), a nastę pnie - Surcouf (Quebec Square).

Pomnik Jacquesa Cartiera

Pomnik Roberta Surcoufa

Tutaj, w samym morzu, zorganizowany jest basen: podczas odpł ywu woda morska pozostaje w nim, podczas przypł ywu z morza wystaje tylko wież a. Przez bramy tej czę ś ci muru moż na dostać się na wyspy Duż ego i Mał ego Be. Tutaj, na wschodnim bastionie, umieszczono plany ró ż nych fortó w Vaubana i wysp, wskazują c odległ oś ć do nich.

Pula kanał ó w

Nastę pnie mur skrę ca w kierunku zamku. W tej czę ś ci intra muros stoi drewniany dom, któ ry ocalał z poż aru przy ulicy Pelicot (niewidoczny z muru).

Po prawej stronie niż ej, już w pobliż u zamku, znajduje się Hotel Chateaubriand, w tym domu Chateaubriand kiedyś się urodził (pomnik jego znajduje się za murem w pobliż u zamku).

Pomnik Chateaubrianda


Czę ś ć na prawo od bramy ś w. Vincennes, najstarsza, to dawny zamek ksią ż ą t bretoń skich. Został zbudowany w opozycji do kochają cego wolnoś ć i upartego miasta. Stary zamek skł ada się z donż onu i czterech wież . Donż on został zbudowany za księ cia bretoń skiego Jana V na począ tku XV wieku (był on zię ciem kró la francuskiego, któ ry w tym momencie przekazał miasto Bretanii). Nastę pnie Filip II (ojciec ostatniej księ ż nej suwerennej Bretanii) zbudował kolejną wież ę . Reszta został a ukoń czona za jego có rki Anny z Bretanii, był ej ż ony dwó ch kró ló w francuskich, iw tym charakterze wiele zrobił a dla swojej ojczystej Bretanii. Mury zewnę trzne został y nastę pnie wzmocnione w XVII wieku podczas przebudowy Vaubana, aby wytrzymać ostrzał artyleryjski.

Zamek zajmuje muzeum miejskie. Ratusz znajduje się w czę ś ci przylegają cej do koszar. Po wojnie zamek został szybko odrestaurowany.

Zamek ksią ż ą t bretoń skich

Poś rodku miasta wznosi się iglica katedry ś w. Wincentego z Saragossy (XII-XVIII w. ), któ ra przed rewolucją był a biskupem (w Alet do szybko rozwijają cego się Saint-Malo). Zbudowany na wzó r katedry w Angers, bo podobno jest przykł adem stylu Andegaweń skiego. Aby wejś ć do katedry, musisz zejś ć na dó ł . Ró ż nica mię dzy wejś ciem zachodnim a chó rami wynosi 2.5 metra. Najstarsze czę ś ci to nawa i transept (kolumny romań skie), zachował y się ró wnież pozostał oś ci kruż ganka (na zewną trz, w czę ś ci poł udniowo-zachodniej). Katedra został a odbudowana po wojnie w latach 70-tych. Neogotycką iglicę , któ rą wzniesiono dzię ki finansowemu wsparciu Napoleona III, zastą piono podczas renowacji w XX wieku granitową wedł ug staroż ytnych wzoró w.

Cartier i Duguet-Truen (w kaplicy czę ś ci pó ł nocnej) są pochowani w katedrze, odnaleziono ró wnież nagrobek jednego z pierwszych biskupó w. Wspó ł czesny oł tarz z brą zu ma cechy stylu celtyckiego. Witraż e ró wnież pochodzą z XX wieku i opowiadają o religijnej historii miasta. Oryginał Madonny z Dziecią tkiem, któ ry znajdował się na Wielkiej Bramie (XV w. ), został przeniesiony do katedry. Ponieważ Bretoń czycy są najbardziej religijni we Francji, turyś ci czasami nie mogą wejś ć do ś rodka (co wskazuje znak przed zamknię tymi drzwiami).

Katedra ś w. Wincentego z Saragossy

Od lat 70. osada miejska Saint-Malo obejmował a kilka wcześ niej odrę bnych obszaró w: Saint-Servan, Parame, Rotheneuf.


W nich moż na odwiedzić : muzeum korsarzy (intra muros), nieczynne w grudniu-styczniu oraz w poniedział ki; korsarz (wzorowany na XVIII-wiecznej fregatie); Fort Vauban „Petit Be”, niedostę pny podczas przypł ywu; Fort Vauban „Nacional”, niedostę pny podczas przypł ywu, otwarty od czerwca do wrześ nia oraz w ś wię ta; duż e akwarium, w któ rym moż na zobaczyć mieszkań có w wszystkich mó rz, 8 sal z rekinami, 600 gatunkó w innych ryb i ż ó ł wi, co roku nowe wystawy; mał e akwarium (intra muros pod zamkiem); muzeum jednej z ż eń skich wspó lnot religijnych (ś w. Serwan); Ś wiat muszli (intra muros), otwarty od lutego do listopada, z wyją tkiem poniedział kó w, w godzinach popoł udniowych; muzeum nowych ziem, otwarte w ś rodę i sobotę ; Muzeum Rzeź by w Skał ach Fuere (Rotheneuf), otwarte przez cał y rok; Memoriał.39/45, czynny od kwietnia do paź dziernika z wyją tkiem poniedział kó w (Saint Servan); muzeum historii miasta (intra muros), otwarte przez cał y rok z wyją tkiem poniedział kó w; Muzeum Dł ugiej Drogi do Przylą dka Horn w Wież y Solidor (Saint Servan), otwarte przez cał y rok z wyją tkiem poniedział kó w; muzeum J.

Cartier, otwarte przez cał y rok z wyją tkiem niedzieli; elektrownia pł ywowa w Rance, otwarta zgodnie z harmonogramem. Ponadto w promieniu 30 km od Saint-Malo moż na odwiedzić mł yny, prywatne domy armatoró w, muzeum cydru, muzeum oporu bretoń skiego (ale to już z samochodem). A potem – zamki, menhiry… ta Bretania, któ rą chciał em zobaczyć …

Ruiny Bazyliki Ś wię tego Piotra w Alecie. Pierwsza bazylika powstał a w IV wieku. Nastę pnie na jego miejscu w IX wieku pojawił się koś ció ł jednonawowy, mają cy plan powszechny w imperium karoliń skim. Przebudowany w X wieku za panowania Normanó w. Był a to gł ó wna katedra biskupia przed przeniesieniem gł owy koś cioł a do Saint-Malo. Koś ció ł Piotra został ostatecznie zniszczony w XIII wieku podczas konfliktu o podatki z Saint-Malo.

Ruiny koś cioł a ś w. Piotra w Alecie (dzisiejszy Ś wię ty Sł uga)

Wież a Solidor. Przetł umaczone z bretoń skiej „bramy rzeki”.

Zbudowany w XIV wieku przez księ cia bretoń skiego Jana IV, aby kontrolować ujś cie Rance w czasie, gdy Saint-Malo ponownie się zbuntował o. W tym miejscu istniał już Zamek Oregle, któ ry z kolei stał na miejscu bardziej rzymskich fortyfikacji. W XVI wieku Maluanie oblegali fortecę . Ludwik XIII nakazał odrestaurować zniszczone. Vauban wł ą czył Solidora do systemu obronnego Saint-Malo. To nie jedna wież a, ale trzy poł ą czone ze sobą . W XVIII wieku most zwodzony został zastą piony stał ym. Po rewolucji urzą dzono tu wię zienie.

Wież a Solidor w Saint-Servant

W Saint-Malo ż yją bardzo bezczelne mewy. Kupił em naleś nik i cydr do jedzenia. To, co wydarzył o się pó ź niej, był o jak „Ptaki” Hitchcocka. Te bezczelne ptaszki wł aś nie na mnie wskoczył y, pró bują c porwać bretoń skiego naleś nika z dż emem kasztanowym. Miejscowi cią gle mi powtarzali: atakują cię , schowaj naleś nika. Nie udał o mi się spró bować dż emu z kasztanó w.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara