Zapamiętać

24 Kwiecień 2017 Czas podróży: z 28 Marta 2017 na 28 Marta 2017
Reputacja: +6110
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Przypadkowa wycieczka do Brześ cia. Nieznane miasto. I tylko jedno gł ó wne stowarzyszenie: Twierdza Brzeska. Dlatego też , gdy ze wzglę du na ograniczenia czasowe pojawił o się pytanie, co warto zobaczyć w Brześ ciu za kilka godzin, nikt się nad tym nie zastanawiał . Ale nigdy nie przypuszczał em, ż e wizyta w muzeum wojskowym moż e pozostawić tak silne wraż enie. Chociaż Twierdza Brzeska to nie tylko muzeum. To park, w któ rym mamy spacerują z wó zkami, nastolatki jeż dż ą na rolkach i rowerach. W rzece pł ywają kaczki:

I na począ tku, kiedy stoisz na parkingu przed wejś ciem, nie pojawiają się ż adne smutne myś li. Ale tutaj wchodzisz pod ł uki ogromnej betonowej „gwiazdy”,

widzisz mury fortecy wyszczerbione przez wojnę i czas:

Sł ychać miarowy rytm metronomu, gwizd i ryk eksplodują cych pociskó w oraz ostry gł os Levitana: „Dzisiaj, 22 czerwca, bez wypowiadania wojny…”. I to wszystko, już zdradziecko kł uje w nos, aw oczach gotują się ł zy.


Być moż e pierwszą rzeczą , któ ra uderza w Twierdzy Brzeskiej, jest to, jak wszystko jest przemyś lane, uroczyś cie, wzruszają co i jednocześ nie jakoś bezpretensjonalne. Ale po prostu pamię taj. I tak np. podczas budowy pomnika usunię to z ziemi szczą tki 823 obroń có w twierdzy. Wszyscy zostali ponownie pochowani przy Wiecznym Pł omieniu na terenie kompleksu. Ale w miejscach, w któ rych znaleziono zmarł ych, znajdują się mał e znaki z napisami o tym, ile osó b znaleziono w tym czy innym miejscu. A to ró wnież nadaje zwiedzaniu fortecy wyją tkowy dramat.

Teren jest bardzo dobrze utrzymany. Ani ulotka z zeszł ego roku, ani niedopał ek papierosa, nigdzie nie kartka papieru. Pomimo tego, ż e nie spotkaliś my też ani jednego sprzą tacza. Wszystkie niezapomniane miejsca mają ś wież e kwiaty.

Chodziliś my po kompleksie muzealnym jak w kierunku przeciwnym do ruchu wskazó wek zegara. Dlatego postaram się opowiedzieć o wszystkim, co widział em, w tej samej kolejnoś ci.

Prawdopodobnie każ dy urodzony w ZSRR wie, ż e gł ó wne wejś cie do Twierdzy Brzeskiej to wielka pię cioramienna gwiazda wyrzeź biona w betonowym bloku wycię tym w murach obronnych.

Nieco dalej na lewo od wejś cia, w miejscu sprzę tu wojskowego, moż na podziwiać legendarny T-34

i innych gą sienicowych pojazdó w wojskowych, na któ re moż na wspinać się , dotykać i skrę cać wszystko. Kró tko mó wią c, „ś mieci” w każ dym wieku są zachwyceni…

Po prawej stronie - jedyne miejsce na terenie twierdzy, w któ rym moż na coś przeką sić - kawiarnia "Cytadela". My z braku czasu i potrzeb nie odwiedziliś my kawiarni.

Przed nami widać rzekę Mukhavets

a tuż obok ogromna rzeź ba „Pragnienie”:

Wodocią g w twierdzy został wył ą czony już pierwszego dnia wojny. A wody potrzebowali wszyscy: zaró wno ludzie, któ rzy bronili twierdzy, jak i broń obronną – karabiny maszynowe. A teraz wydawał oby się , ż e rzeka jest bardzo blisko, ale nie moż na dostać wody: podejś cia był y przez cał ą dobę przestrzeliwane przez Niemcó w. I oczywiś cie musimy oddać hoł d rzeź biarzowi. Ten 13-metrowy betonowy ż oł nierz, wycią gają cy się z ogromnym heł mem w kierunku rzeki…

Przypomniał em sobie film „Zstą pieni z nieba” z A. Abdulovem i V. Glagolevą . A poza tym w chwili, gdy byliś my blisko ż oł nierza, przeleciał o nad nami kilka stad ż urawi.

Po prawej stronie rzeki znajdują się ruiny Biał ego Pał acu.


Kiedyś podpisano tam traktat brzesko-litewski. A potem, w 1918 roku, Twierdza Brzeska należ ał a terytorialnie do Polski. W pobliż u pał acu - jedyne muzeum na terenie pomnika, do któ rego udał o nam się udać - Muzeum Obrony Twierdzy Brzeskiej.

Wstyd mi powiedzieć , ale przyjechaliś my na Biał oruś bez lokalnych pienię dzy. W pobliż u twierdzy i na jej terenie nie ma wymiennikó w. Dlatego ucieszyliś my się bardzo, gdy okazał o się , ż e za wycieczkę moż na zapł acić kartą bankową . Mł oda dama w okienku uprzejmie poinformował a nas, ż e bilet dla osoby dorosł ej kosztuje tylko 5 rubli, 2 ruble trzeba zapł acić za wejś cie do osobnego pomieszczenia z bronią , a trochę wię cej za audioprzewodnik. Razem za dwa 21 rubli. biał oruski. Kiedy posiadacz karty otrzymał pó ź niej SMS-a, ż e ​ ​ z karty potrą cono okoł o 300.00 UAH. - był zaskoczony. Okazał o się jednak, ż e wizyta w muzeum z audioprzewodnikiem kosztuje tylko 11 rubli biał oruskich na jednego zwiedzają cego. Ale wedł ug kursu Narodowego Banku aż.160 UAH. (okoł o 6 euro). Nie ma ró ż nicy w taryfie dla krajowych i obcokrajowcó w.

Muzeum Obrony był o imponują ce. Chociaż , szczerze mó wią c, gdybym był a sama, nigdy bym w to nie wchodził a. Ale na widok szyldu oko towarzyszą cego mi kolegi zabł ysł o chciwie. Musiał em dzielić jego zainteresowania. Czego wcale nie ż ał uję . Lubię . Po pierwsze, bardzo rozsą dny przewodnik audio. Mał o tego, w każ dej sali opowiada się o znajdują cych się w niej eksponatach. O szczegó lnie ciekawym - osobna historia, osobna historia. Wszystko moż na sfotografować /nagrać na wideo. Absolutnie wolny. Przyjemni opiekunowie nie spę dzają godzin w salach muzealnych. Powiedzą Ci, co jest waż ne/ciekawe do zobaczenia/usł yszenia tu czy tam i bę dą starać się zwró cić Twoją uwagę na pewne szczegó ł y, któ rych nie zauważ ył eś...Jednym sł owem. Starają się zaimponować muzeum. I szczerze mó wią c, jest bardzo urzekają cy i wzruszają cy.

Po wystawie wejś ciowej moż na obejrzeć broń ostrzową i rę czną z XVIII–XX wieku.

Nawet ja się zastanawiał em : ). Chociaż jestem dziewczyną . Ale oczywiś cie zupeł nie inne eksponaty był y dla mnie znacznie bardziej atrakcyjne:


Przechodzą c z sali do sali, poznasz historię miasta, jego udział w wydarzeniach I wojny ś wiatowej. I o tym, jak czas się zatrzymał.22 czerwca 1941:

I o obroń cach Ojczyzny. Ci, któ rzy wybrali ś mierć :

Przy tworzeniu ekspozycji muzealnej znaleziono niezwykł e rozwią zanie: na biał ym tle wydrukowano portrety ocalał ych obroń có w twierdzy. Ci, któ rzy zginę li w bitwach, są na czarno. I w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę , ż e biał ych prześ cieradeł jest bardzo mał o. . .

Przechodzą c przez apartament i przypadkowo odwracają c się , był em zdumiony tym, jak chaotyczne fragmenty czarnego tł a i biał ych kamieni za nim uformował y się w liczbę.1941:

Spacerują c po kompleksie muzealnym nie sposó b nie zauważ yć absolutnie oszał amiają cego pię kna koś cioł a w stylu bizantyjskim.

Okazał o się , ż e jest to koś ció ł garnizonowy, urodzony w 1876 r. koś ció ł ś w. Mikoł aja. Na począ tku XX wieku był a gł ó wną ś wią tynią zachodniej Rosji. Po podpisaniu traktatu pokojowego w Rydze Brześ ć stał się polskim miastem Brześ ć Litewski, a koś ció ł rzymskokatolickim koś cioł em garnizonowym. A tuż przed Wielką Wojną Ojczyź nianą , ponieważ w 1941 r. terytorium, na któ rym znajdował się Brześ ć , został o scedowane na Zwią zek Radziecki, ś wią tynia został a przekształ cona w klub wojskowy jako niepotrzebna. Otó ż , ponieważ koś ció ł został zbudowany w najwyż szym punkcie wyspy, ską d cał e terytorium twierdzy widać na pierwszy rzut oka, w czasie dział ań wojennych 1941 roku stał się waż nym obiektem obrony. Kilka razy przechodził o z rą k do rą k. Jedno z historycznych zdję ć przedstawia spotkanie w ś wią tyni garnizonowej (klub wojskowy) pomię dzy Hitlerem a Mussolinim.

Koś ció ł ś w. Mikoł aja został poważ nie uszkodzony podczas dział ań wojennych. A prace konserwatorskie rozpoczę ł y się dopiero w 1994 roku. Tak wyglą dał y w 2000 roku:

Ale dzisiaj po prostu ś wieci czystoś cią linii i pewnego rodzaju nieskazitelną bielą :

Wejś cie do ś wią tyni jest bezpł atne, podobnie jak moż liwoś ć robienia w niej zdję ć /filmó w.


Ciekawe, ż e rzą d niepodległ ej Ukrainy podarował odrestaurowanej ś wią tyni 7 dzwonó w. Na wielkich dzwonach widnieje napis: „Pamię ci obroń có w Ojczyzny. Leonid Kuczma.

W pobliż u koś cioł a garnizonowego znajduje się dom parafialny.

Z braku czasu też w to nie wchodziliś my.

Pomnik Odwagi jest widoczny z niemal każ dego miejsca w kompleksie pamię ci.

Mó wią , ż e kiedyś pomnik znalazł się w ś wiatowym rankingu najbrzydszych zabytkó w na ś wiecie. Nie wiem, jakie duchowe walory trzeba mieć , ż eby za taki pomnik uznać , zdają c sobie sprawę , ż e u jego podnó ż a znajdują się trzy poziomy tablic pamią tkowych, pod któ rymi leż ą prawdziwi ludzie-obroń cy twierdzy. Trudno sobie wyobrazić odczucia ludzi przybywają cych do Twierdzy Brzeskiej 9 maja. Byliś my w sł oneczny wiosenny dzień tygodnia. Ale chciał em tylko milczeć , dotkną ć rę ką zimnego marmuru, przeł kną ć ł zy i pomyś leć o tym, jak bardzo pragnę spokoju. Wszę dzie. Na calym swiecie. Bez wzglę du na to, jak banalnie to zabrzmi.

Zwycię ski wojownik w ż ał obie jest odlany z betonu, wysokoś ć rzeź by wynosi 33.5 m.

Z tył u pomnika znajdują się pł askorzeź by przedstawiają ce epizody obrony Twierdzy Brzeskiej.

Oto stumetrowy obelisk w kształ cie czterostronnego bagnetu rosyjskiego karabinu systemu Mosin

i wieczny pł omień :

O innowacyjnych jak na owe czasy technologiach uż ytych do wykonania tych zabytkó w moż na przeczytać na stronie Twierdzy Brzeskiej: http://brestcity.com/blog/karta-brestskoj-kreposti

Trzeba powiedzieć , ż e Brzeska faktycznie stał a się twierdzą po kilku przebudowach. I począ tkowo, w 1842 roku, na naturalnej wyspie utworzonej przez Bug i Mukhavets, wybudowano cytadelę , czyli centralną fortyfikacje - dwa pię trowe baraki z czerwonej cegł y o murach gruboś ci dwó ch metró w, zamknię te pierś cieniem o dł ugoś ci 1.8 km. 500 kazamat cytadeli został o zaprojektowanych dla 12 tys. osó b. Z oś miu bram twierdzy przetrwał o pię ć .


Brama Terespolska, znajdują ca się na lewo od pomnika Odwagi, przed wojną miał a trzy kondygnacje, a na nich znajdował y się.2 ogromne zbiorniki, z któ rych woda był a doprowadzana do wodocią gu cytadeli. To przez te bramy 22 czerwca 1941 r. Niemcy wkroczyli do twierdzy. Brama jest mocno uszkodzona, a jej gó rna czę ś ć cał kowicie zniszczona.

W pobliż u Bramy Terespolskiej - pomnik bohateró w-straż nikó w granicznych Twierdzy Brzeskiej.

Pomnik staną ł na gruzach budynku, w któ rym na począ tku wojny znajdował się posterunek graniczny i komendantura, powstał w 2011 r. , czę ś ciowo kosztem ś rodkó w zebranych przez straż graniczną Rosji, Ukraina i Kazachstan.

Bramy Kholm są bardzo pię kne.

Cholmsky - bo kiedyś przejeż dż ał a przez nie droga z Brześ cia (wó wczas polskiego Brześ cia Litewskiego) do polskiego miasta Cheł m. A Terespol, o któ rym pisał em powyż ej, nosi imię polskiego Terespola. W pobliż u Bramy Kholmskiej w budynku koszar znajduje się Brzeska Regionalna Galeria Sztuki. I (przepraszam za prozę ż ycia) cał kowicie bezpł atne czyste toalety publiczne.

Z Bramy Kholmskiej moż esz przejś ć przez most na Wyspę Szpitalną . Tutaj moż esz odwiedzić Klasztor Narodzenia Bogoroditskiego. Nie dotarliś my tam z braku czasu. I zatrzymał a nas tablica ostrzegawcza, ż e ​ ​ zaczę ł a się strefa przygraniczna. Już w domu dowiedział em się z internetu, ż e każ dy z paszportem moż e dostać się na inną wyspę - Pogranichny - do fortyfikacji Terespola Twierdzy Brzeskiej. Jedyną rzeczą jest to, ż e turysta bę dzie musiał zapł acić cł o pań stwowe (nie znam niestety jego wielkoś ci).

Muzeum archeologiczne Berestie znajduje się na Wyspie Szpitalnej. My też "przeszliś my" obok niego. Ale na pró ż no. W muzeum eksponowany jest wykop o gł ę bokoś ci 4 m. A w nim znajduje się czę ś ć dzielnicy rzemieś lniczej, liczą ca 28 budynkó w mieszkalno-gospodarczych z XIII (minuta! ) C. , 2 chodniki uliczne, palisada.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольский гарнизонный храм, 1876 г.
Брест, Брестская крепость. Главный вход.
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольский гарнизоный храм, главный вход.
Брест, Брестская крепость. Главный вход.
Брест, Брестская крепость. На переднем плане - скульптура
Брест, Брестская крепость. Т-34, легендарный танк времен ВОВ.
Брест, Брестская крепость.
Брест, Брестская крепость. Экспозиция в Музее обороны. Одежда конца ХІХ в.
Брест, Брестская крепость. Вход в Музей обороны.
Брест, Брестская крепость. руины Белого дворца,в  котором был подписан Брестский мир.
Брест, Брестская крепость. В Музее обороны.
Брест, Брестская крепость. Скульптура
Брест, Брестская крепость. В Музее обороны.
Брест, Брестская крепость. Надпись найдена на стене казармы у Белостокских ворот. Оригинал находится в Центральном музее Вооруженных Сил в г.Москва.
Брест, Брестская крепость. В Музее обороны.
Брест, Брестская крепость. В Музее обороны.
Брест, Брестская крепость. Монумент
Брест, Брестская крепость. Монумент
Брест, Брестская крепость. Обелиск в виде штыка от винтовки и монумент
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольская гарнизонная церковь.
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольская гарнизонная церковь. Интерьер.
Брест, Брестская крепость. Церковно-приходской дом.
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольская гарнизонная церковь. Деревянный резной иконостас.
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольская гарнизонная церковь. Интерьер.
Брест, Брестская крепость. Свято-Никольская гарнизонная церковь.
Брест, Брестская крепость. Памятник героям-пограничникам
Брест, Брестская крепость. Вид Холмских ворот со стороны Госпитального острова.
Брест, Брестская крепость. Холмские ворота.
Брест, Брестская крепость. Памятник героям-пограничникам.
Брест, Брестская крепость. Главный вход.
Брест, Брестская крепость. Вечный огонь на площади Церемониалов.
Брест, Брестская крепость.
Брест, Брестская крепость.
Брест, Брестская крепость. Вид Холмских ворот со стороны Госпитального острова.
Брест, Брестская крепость.
Брест, Брестская крепость. Старые фотографии в экспозиции Музея обороны
Брест, Брестская крепость. Старые фотографии в экспозиции Музея обороны
Брест, Брестская крепость. Экпозиция Музея обороны
Podobne historie
Uwagi (76) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara