Wspaniałość kanionów Arbuzinsky i Aktovsky

11 Październik 2020 Czas podróży: z 18 Wrzesień 2020 na 19 Wrzesień 2020
Reputacja: +174
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Pomysł odwiedzenia kanionu Aktovsky przyszedł do nas 2 lata temu. Szukaliś my towarzyszy podró ż y samochodem, ale nasze ó wczesne marzenia nie miał y się speł nić . W tym roku moja koleż anka szybko zorganizował a wycieczkę po zakoń czeniu naszego sezonu turystycznego, zarezerwował a wycieczkę z Chersoniu, zarezerwował a noclegi i kupił a bilety autobusowe. W Chersoniu udał o nam się popł yną ć ł odzią po terenach zalewowych Dniepru, odwiedzić Park Jurajski, otwarty zeszł ego lata na terenie kompleksu hotelowego Fregat i obejrzeć przedstawienie w Teatrze Regionalnym w Chersoniu.

Park Jurajski w Chersoniu

W Parku Jurajskim w Chersoniu


Po tak bogatym programie, nastę pnego ranka wybraliś my się na wycieczkę . Wycieczka rozpoczę ł a się o 7 rano z dworca autobusowego. Do tego dnia mieliś my upał y, a dziś rano zrobił o się chł odniej, temperatura spadł a do 9 stopni, ale ostrzegano nas, ż eby nie ubierać się zbyt ciepł o, musieliś my przejś ć kilka kilometró w. Nasza grupa liczył a 8 osó b, mieliś my też przewodnika. Odbyliś my wiele wycieczek naszego biura podró ż y, musimy oddać hoł d naszym przewodnikom, któ rzy podczas wycieczki opowiadali o mijanych przez nas zabytkach, a takż e otrzymaliś my informacje o miejscu, do któ rego się wybieramy. W ten sposó b czas podró ż y szybko miną ł . Tutaj usł yszeliś my tylko, ż e postó j jest oczekiwany za 1.5 godziny. Droga z Chersonia do Wozniesień ska i Trikratu był a dobra, zwł aszcza w poró wnaniu z drogami w naszym regionie Chersoniu. Po trzech godzinach jazdy dotarliś my do celu.

Posiadł oś ć W. P. Skarż yń skiego we wsi Trikraty

Wycieczka rozpoczę ł a się we wsi Trikraty. Istnieją.3 legendy o pochodzeniu jego nazwy, a wszystkie 3 zwią zane są z wypę dzaniem ludzi. Wedł ug pierwszego, Mongoł owie-Tatarzy zostali stą d wypę dzani trzykrotnie, wedł ug drugiego Kozacy wypę dzili trzykrotnie wł aś cicieli ziemskich, któ rzy chcieli zawł aszczyć swoje ziemie, wedł ug trzeciego, pracowita ludnoś ć trzykrotnie wypę dził a leniwych. Do 1800 r. wieś nosił a nazwę Skarż ynka. To miejsce narodzin niezwykł ej osoby, przywó dcy chersoń skiej szlachty Wiktora Pietrowicza Skarż yń skiego. Jest wł aś cicielem pomysł u sadzenia pasó w leś nych w suchej strefie stepowej, pod jego kierownictwem w miejscu, gdzie opady są niewielkie, a kamienie kanionó w są nagrzewane i oddychają ciepł em latem, zasadzono las i powstał a szkó ł ka leś na, opracował agrotechnikę do uprawy materiał u sadzeniowego w warunkach stepowych, system akumulacji naturalnych opadó w do nawadniania. Stworzył ró wnież system nawadniają cy dla swojej posiadł oś ci. Woda był a zbierana w najwyż szym punkcie i grawitacyjnie, bez uż ycia pomp, dostarczana do nawadniania. Kiedyś znajdował się tu ogromny ogró d ró ż any i fontanna o wysokoś ci do 10 metró w. Aż trudno uwierzyć , ż e kiedyś wokó ł posiadł oś ci pachniał y ró ż e, teraz rosną tu tylko chwasty. Na budynku wisi tablica pamią tkowa, a u gó ry widnieje herb rodowy Skarż yń skich. W budynku mieś ci się obecnie szkoł a muzyczna, sam jest dobrze zachowany, ale nadal wymaga renowacji, przeznaczono w nim dwa pomieszczenia na muzeum.

Osiedle Falzfein w Askania Nova

Chcę poró wnać tę posiadł oś ć z domem Falzfein w Askania Nova, był em tam na wycieczce 2 dni temu. Dom i rezerwat mają taki sam zadbany wyglą d jak w czasach Falzfeinó w.

Szczerze ż ał uję , ż e nie ma tu entuzjastó w, któ rzy sadziliby kwiaty i odnawiali budynek ku pamię ci tej wybitnej osoby.


Po opowieś ci o rodzinie Skarż yń skich doł ą czył a do nas duż a grupa kolejarzy z Chersoniu i wyruszyliś my na zwiedzanie kanionó w. Najpierw podjechaliś my do Kanionu Arbuzinskiego (nazywanego też Mał ym Kanionem Aktowskim), na dole przecina go rzeka Arbuzinka.

Kanion Arbuziń ski

Kanion Arbuziń ski

Istnieje wiele wersji wyjaś niają cych, dlaczego rzeka ma swoją nazwę . Nasz przewodnik powiedział , ż e jego zagię cie przypomina jaką ś staroż ytną broń lub narzę dzie z tym samym korzeniem w nazwie. Starał em się sł uchać przewodnika, patrzeć w dó ł i dookoł a i robić zdję cia w tym samym czasie, ż eby na zdję ciu był o mniej ludzi, wię c nie wszystko dobrze sł yszał em. Czytał em w Internecie, ż e nazwa pochodzi od dwó ch sł ó w „starszy spalony”, któ ry wcześ niej ró sł u jego brzegó w duż o bzu, do jesieni wypalił się z intensywnego upał u i nabrał brą zowawego odcienia. Nie widział em tutaj czarnego bzu. Ale gł ó g roś nie tu obficie, a jego jaskrawoczerwone owoce wraz ze spaloną trawą i kolorowymi liś ć mi tworzą zachwycają ce jesienne krajobrazy.

W kanionie Arbuzin

Kaniony powstał y ponad 4 miliardy lat temu w wyniku aktywnoś ci wulkanicznej, z czasem ogromne gł azy porosł y mchem, tworzą c niepowtarzalne bajeczne kontury. Wię ksze wraż enie zrobił na mnie kanion Arbuzinski, choć jest znacznie mniejszy niż Bolszoj Aktowski, jego gł ę bokoś ć to okoł o 30 m, schodziliś my wą wozem i robiliś my zdję cia przy wielu gł azach.

W kanionie Arbuzin

Niesamowita energia tego miejsca pozwolił a skakać z kamienia na kamień bez uczucia zmę czenia. Fotografował am na tzw. kobiecym kamieniu, na kamieniu poż ą dania. Nie miał em czasu zł oż yć ż yczenia, był o tylko jedno wielkie pragnienie - spojrzeć na to pię kno i wchł oną ć potę ż ną energię kamieni.

Na kobiecym kamieniu

Pod Ż yczą cym Kamieniem

Wspaniał oś ć jesiennego krajobrazu

O tej porze roku z rzeki Arbuzinka pozostał a tylko jedna nazwa, wody był o bardzo mał o, w jednym miejscu sfotografował em mał e ź ró dł o.

Przeszliś my przez mał y labirynt ogromnych gł azó w, tutaj nie każ dy moż e przecisną ć się mię dzy kamieniami, niektó rzy nie odważ yli się przez niego przejś ć , boją c się utkną ć mię dzy kamieniami.


Pod koniec zwiedzania Kanionu Arbuziń skiego dotarliś my do miejsca zwanego Pę pkiem Ziemi, jest to najwyż szy punkt, z któ rego otwiera się wspaniał a panorama Kanionu Aktowskiego i Lasu Trikratskiego.

Obejrzeliś my kanion Aktovsky z gó ry. Mó wi się , ż e przypomina Wielki Kanion w Ameryce. Fantazyjne sylwetki skał i wielobarwne kolory jesieni stworzył y wspaniał e krajobrazy.

Widok na kanion Aktovsky

Kanion Aktowski

Kanion Aktowski

Kanion Aktowski nazywany jest takż e Mał ym Krymem lub Doliną Diabł a, a pł yną ca poniż ej rzeka nosi przeraż ają cą nazwę Mertvovod. Od naszego przewodnika usł yszeliś my legendę o diable, któ ry mieszkał tu w czasach staroż ytnych, uniemoż liwiał ludziom ż ycie i zatapiał ich statki. Wtedy ludzie zwró cili się do Boga, a on utopił diabł a w bagnie i pokrył to miejsce kamieniami. Jest tu miejsce zwane Diabelskimi Palcami, na zdję ciu w oddali widać razem cztery kamienie w kształ cie palcó w. O miejscach takich jak ten kanion krą ż y wiele legend, niektó re gł azy mają też swoje nazwy, a to, co widzimy w kamieniach, zależ y od naszej wyobraź ni.

Istnieje ró wnież wiele legend dotyczą cych nazwy rzeki Mertvod. Mó wi się , ż e Scytowie na jego drodze wysł ali swoich przywó dcó w w ostatnią podró ż . Jednak nasz przewodnik powiedział , ż e Scytowie chowali swoich kró ló w w kopcach, wierzą c, ż e istnieje ż ycie po ś mierci, a ciał a wrogó w wrzucali do rzeki, aby nie dostali drugiego ż ycia, przez co woda był a niezdatna do picia. Nadal zeszliś my do wody. Wyposaż one są tu altany ze stoł ami i ł awkami, siadają tu grupy turystó w i grillowane grille. Zrobiliś my zdję cia miejscowym pię knoś ciom i zatrzymaliś my się na szczycie.

Pod koniec wycieczki dotarliś my do kolejnego ciekawego miejsca. Nazywana jest też ukraiń ską Normandią , są to biał e kredowe klify – bajecznie pię kne miejsce. To dawny kamienioł om, w któ rym wcześ niej wydobywano kredę . Jego powierzchnia jest niewielka, ale pię kno jest niesamowite.

W drodze na kredowe klify odkryliś my jezioro otoczone ze wszystkich stron skał ami.


Niestety nie odwiedziliś my lasu Trikrat, chociaż był on w programie wycieczki. Mimo to z wyjazdu zyskaliś my wiele pozytywnych emocji i wraż eń .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
В Арбузинском каньоне,Николаевская область, Вознесенский район
Днепровские плавни в Херсоне
Парк Юрского периода в Херсоне
В парке Юрского периода в Херсоне
Усадьба В. П. Скаржинского в селе Трикраты
Усадьба Фальцфейнов в Аскании Нова
Арбузинский каньон
Арбузинский каньон
В Арбузинском каньоне
В Арбузинском каньоне
На женском камне
У камня желаний
Великолепие осеннего пейзажа
Вид на Актовский каньон
Актовский каньон
Актовский каньон