Zamek myśliwski Shenborn

Pałac hrabiów Shenborn, Pałac hrabiów Shenborn, Zamek Beregvar
Ukraina - Karpaty, Chinydiewo
Ocena 8.7
10 Na podstawie 6 opinii
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 48.5252, 22.8743

Zamek myśliwski Shenborn

Pałac hrabiów Shenborn, Pałac hrabiów Shenborn, Zamek Beregvar
Ukraina - Karpaty, Chinydiewo
We wsi Karpaty (Beregvar) między miastami Mukaczewo i Swalawa znajduje się dobrze zachowany zamek myśliwski Shenborn. Powstał na miejscu starego zamku myśliwskiego z pierwszej połowy XVIII wieku. W trakcie trwających remontów nieco zmienił się wygląd architektoniczno-planistyczny pomnika. Pałac znajduje się w centrum obszaru sanatorium karpackiego o powierzchni około 50 hektarów i wchodzi w skład jego kompleksu jako budynek główny. Architektoniczny wygląd i udane umieszczenie w najwyższej części płaskorzeźby pozwalają pałacowi dominować nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również architektonicznym. Z powodzeniem łączy się z innymi budynkami kompleksu systemem parkowych ciągów pieszych i komunikacyjnych.

Zabytek jest złożoną bryłą architektoniczną, warunkowo składającą się z części frontowej, uzupełnionej dominującą wieżą zegarową (skrzydło południowe), części gospodarczej (skrzydło północne) i łączącej je kaplicy. Obie części pałacu są dwupiętrowe, wieża zegarowa czteropiętrowa. Część wschodnia jest podpiwniczona, do budowy której wykorzystano kamień z pobliskich kamieniołomów.
W projekt neorenesansowego zamku wpisuje się pewna symbolika. W Europie, zwłaszcza w Niemczech, istnieją zamki, w których liczba wież odpowiada liczbie dni w roku. W projekcie dawnego zamku hrabiego Shenborna za podstawę przyjmuje się rok astronomiczny. Tutaj liczba okien - 365 - odpowiada liczbie dni w roku; 52 pokoje odpowiadają liczbie tygodni, a 12 wejść liczbie miesięcy. Zamek zbudowano z cegły i pokryto dachówkami figuralnymi. Pod względem architektonicznym zamek jest podobny do francuskich zamków renesansowych z czasów słynnych „muszkieterów”.

Pretensjonalność wież i renesansowych naczółków, różne skale dachów i ich konstrukcje – wszystko to sprawia, że ​​kamienna masa traci na wadze, jakby wyrastając z naturalnego cokołu, zbocza góry.
Dlatego zamek nie jest obcy w swoim naturalnym środowisku. Architekt najwyraźniej nie chciał przeciwstawić swojego dzieła naturze, ale uczynił go proporcjonalnym do niej i do człowieka. Każdy szczegół zamku - czy to komin, czy wieża - pełni nie tylko swoje funkcje użytkowe, ale jest także ozdobą budowli. Drzwi wejściowe i okna nad nimi ozdobione są witrażami o tematyce biblijnej. Nad samym budynkiem wznoszą się 4 wieże o różnych kształtach, na każdej z nich wyrzeźbiona jest blaszana flaga z datą budowy zamku - 1890.

Na terenie zamku znajduje się sztuczne jezioro, którego zewnętrzne zarysy pierwotnie odpowiadały konturowi Austro-Węgier.
Zamek położony jest w centrum cudownego tzw. Park angielski, który zajmuje 19 hektarów. Miejsce pod budowę zamku zostało tak dobrze wybrane, że nie trzeba było zmieniać otaczającego go krajobrazu podczas budowy parku zamkowego. W parku znajdują się drzewa ozdobne nie tylko z Rusi Podkarpackiej, ale także z wielu krajów świata. Tutaj można zobaczyć surowiec, japońską wiśnię sakurę, sosnę Weymouth, europejską modrinę, drzewo ocetowe i inne egzotyczne drzewa i krzewy obok jesionu i dębu.

Układ parku jest bardzo dobrze wykonany, układ drzew harmonijny, każda grupa drzew na tle sąsiednich jeszcze mocniej demonstruje swoje piękno i wyraźniej podkreśla uroki sąsiedniego zespołu.

Od 1946 roku na terenie kompleksu zamkowego rozpoczęło pracę sanatorium „Karpaty”.

OPINIE
Wszystkie recenzje (6)
Podróżował 5 lat wstecz
Ocena 9
To miejsce jest bajeczne! Wykwintny pał ac otoczony wspaniał ym parkiem krajobrazowym. Ostre wież yczki dodają budynkowi lekkoś ci i nieważ koś ci, a tkwią ca w ó wczesnej architekturze symbolika kalendarza przejawiał a się w 365 oknach, 52 kominach, 12 wejś ciach. Zewnę trzna dekoracja pał acu jest dobrze zachowana, czego nie moż na powiedzieć o wnę trzu. Do ś rodka radzę w ogó le nie wchodzić , w szczytowym momencie jest typowa szufelka.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 6 lat wstecz
Ocena 10
Wokó ł zamku znajduje się ogró d botaniczny. Trafiliś my na wycieczkę zimą , wię c mogliś my podziwiać tylko sam zamek, a kwitną ce ogrody widzieliś my tylko na zdję ciu. Ale nawet zimą zamek wydawał nam się bardzo pię kny. Przewodnik prowadzi wycieczkę tak ekscytują co, ż e czas mija niezauważ ony. W pobliż u zamku Schö nborn znajduje się ró wnież ź ró dł o „Mł odoś ci”, wię c nie zapomnij zaopatrzyć się w pojemniki, aby zabrać ze sobą cudowną wodę.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 7 lat wstecz
Ocena 9
Pię kny krajobraz. Zamek podbił swoją architekturą . Sowieckie dziedzictwo zrujnował o budynek wewną trz, ale nie psuł o ogó lnego nastroju. Powietrze moż na jeś ć ł yż ką! Jeś li przyjechał eś na wycieczkę , radzę nie wchodzić do budynku, aby nie zepsuć wraż enia. Pł atne wejś cie.. .
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 4
Zamek sprawił , ż e poczuł em się nieswojo. Ś wietna architektura. Malowniczy, zadbany park, potok mł odoś ci i pię kna, historia wł aś ciciela zamku – wszystko jest w cieniu jego smutnego stanu. Potrzebuje wysokiej jakoś ci renowacji. To straszne, ż e zamek o wyją tkowej urodzie jest budynkiem sypialnym istnieją cego sanatorium. Wewną trz panuje zaniedbanie sovdepovskaja i brud.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 10 lat wstecz
Ocena 10
Pał ac ten został zbudowany przez hrabiego Erwina Friedricha Schö nborn-Buchheim w latach 1890-1895. Wokó ł pał acu wytyczono wspaniał e arboretum (obecnie Karpacki Park Sanatorium) z ozdobnym jeziorkiem poś rodku. Posadzono rzadkie gatunki drzew - bukszpan, katalpa, sosna Weymouth, ś wierk kanadyjski, czereś nia japoń ska (sakura), buk ró ż owy, tlenek glinu wł oski; krzewy - trojeś ć , hortensja itp. Sam zamek myś liwski zbudowany jest w stylu neoromantycznym, ł ą czą cym motywy romań skie i gotyckie.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Wodospad Skakalo
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina - Karpaty, Chinydiewo
Natura
dystans: 3.2 km.
Na mapie
Zamek św. Miklosa
Ocena 9.0 - 3 opinie
Ukraina - Karpaty, Chinydiewo
Architektura
dystans: 5.5 km.
Na mapie
Pijalnia Polyana Kvasova
Ocena 4.0 - 1 opinia
Ukraina - Karpaty, Polana
Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 12.3 km.
Na mapie
Klasztor św. Mikołaja
Brak recenzji
Ukraina - Karpaty, Mukaczewo
Architektura, religia
dystans: 13 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań