Zamek Zolochewski

Zamek Złoczów, Zamek w Złoczowie
Ukraina, Zołoczew
Ocena 7.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.8008, 24.9053

Zamek Zolochewski

Zamek Złoczów, Zamek w Złoczowie
Ukraina, Zołoczew
Miasto Złoczów leży na autostradzie Tarnopol-Lwów, 66 km na wschód od centrum regionu. Pierwsza wzmianka o zamku w Złoczowie pochodzi z 1532 roku, kiedy to właściciel miasta Stanisław Seninski sprzedał go poznańskiemu szlachcicowi hrabiemu Gurkovowi.

Następnie zamek staje się własnością Jakuba Sobesskiego, ojca przyszłego króla Polski. W 1634 roku przebudował zamek, wzmacniając go czterema bastionami. Zamek został zbudowany w formie cytadeli typu bastionowego. Na planie prostokąta, otoczony był ziemnymi wałami obitymi z zewnątrz kamiennymi płytami. W narożnikach wałów znajdowały się bastiony z wieżami strażniczymi.

Na terenie zamku znajduje się piętrowy pałac w stylu renesansowym oraz tzw. Pałac Chiński. Na obwodzie dziedzińca znajdują się budynki gospodarcze. Szczególną dumą Zamku Złoczowskiego są toalety. W tamtych czasach toalety znajdujące się w dzielnicach mieszkalnych były niezwykle rzadkie ze względu na smród wydobywający się z szamb. Projekt toalet zamku w Złoczowie pozwolił tego uniknąć.
Polski król Jan III Sobesski odziedziczywszy zamek po ojcu, praktycznie nigdy go nie odwiedził. W 1672 zamek został poważnie zniszczony przez Turków, ale do 1675 został odbudowany. Po śmierci króla Jana III przez pewien czas na zamku mieszkał jego syn, książę Jakub. Po jego śmierci w 1737 r. zamek przeszedł na własność Radziwiłłów. Nowi właściciele nie przejmowali się jednak specjalnie bezpieczeństwem zamku i zaczął się on podupadać.

W 1802 r. właścicielami Złoczewa zostali Komarniccy. Odrestaurowali zamek, ale w 1840 roku sprzedali zamek rządowi austriackiemu na koszary wojskowe. A od 1872 roku władze austriackie zaczęły wykorzystywać zamek jako więzienie i gmach sądu.
Po przyłączeniu Ukrainy Zachodniej do ZSRR w 1939 r. w zamku ulokowano oddział NKWD, który mieścił się tu do 1941 r. W czasie okupacji niemieckiej na zamku mieściło się gestapo. W latach powojennych na zamku mieściła się szkoła zawodowa. I dopiero w 1986 r. Z inicjatywy historyka Borysa Grigoriewicza Woznickiego otwarto tu muzeum. Prace konserwatorskie nadal trwają. Teraz oba pałace są otwarte dla publiczności. Odrestaurowali wnętrze, jest tam ekspozycja poświęcona ofiarom represji stalinowskich.

Szczególnie interesujące są jednak dwa kamienie leżące na dziedzińcu zamkowym. Ich powierzchnię pokrywają tajemnicze pisma i rysunki. Kamienie te przywieziono tu ze wsi. Nowoselki Zolochevsky powiat. Kto, kiedy i dlaczego wykonał napisy na tych kamieniach, wciąż pozostaje tajemnicą. Według jednej z hipotez inskrypcje na tych kamieniach są jednym z elementów szyfru wskazującego miejsce ukrycia części skarbów templariuszy.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 7
Jako obiekt architektoniczny zamek jest zwyczajny, ale ma bogatą historię , ciekawe historie, dobrą ekspozycję , ale wcią ż jest nad czym pracować . Prace konserwatorskie nie został y jeszcze zakoń czone. Teren parku jest zadbany. Spacer wzdł uż muró w obronnych jest ciekawy - pię kny widok. Polecam odwiedzić .
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Kościół Wniebowstąpienia
Brak recenzji
Ukraina, Zołoczew
Architektura, religia
dystans: 0.6 km.
Na mapie
Klasztor Podgoretski
Brak recenzji
Ukraina, Zołoczew
Architektura, religia
dystans: 14.9 km.
Na mapie
Kościół Podwyższenia w Podgorcach
Brak recenzji
Ukraina, Zołoczew
Architektura, religia
dystans: 16.4 km.
Na mapie
Zamek Podgoretski
Ocena 6.5 - 2 opinie
Ukraina, Zołoczew
Architektura, Fabula
dystans: 16.9 km.
Na mapie
Zamek w Olesku
Ocena 7.3 - 3 opinie
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula
dystans: 18.6 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań