kamienny grób

Grób Kam'yana
Ukraina, Melitopol
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 46.9494, 35.4695

kamienny grób

Grób Kam'yana
Ukraina, Melitopol
Kamienny Grób (ukr. Kam'yana Mogila) to odosobniona masa piaskowca, najwyraźniej ocalała ze zniszczenia płycizn Morza Sarmackiego, położona w dolinie rzeki Mołocznaja w regionie Zaporoża na Ukrainie. Kamienny grób przez długi czas służył jako sanktuarium, zawiera starożytne petroglify i prawdopodobnie najstarsze pisma, jest jedynym tego typu zabytkiem na świecie.
Kamienny grób znajduje się 2 km od wsi Terpenye, powiat Melitopol, obwód zaporoski i jest stosem kamieni o powierzchni około 3000 metrów kwadratowych. metrów, do 12 metrów wysokości. Kopiec kształtem przypomina kopiec (po ukraińsku grób), stąd jego nazwa. Pierwotnie grób kamienny prawdopodobnie stanowił piaskowcową ławicę Morza Sarmackiego, jedyną wychodnię piaskowca w całym basenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, co czyni go wyjątkową formacją geologiczną. Po odejściu wód Morza Sarmackiego dawna mielizna pozostała masywem piaszczystym, którego wierzchołek zamienił się w twardy piaskowiec. Ten masyw piaskowcowy o wymiarach 240 na 160 metrów na wierzchu drobnoziarnistego piasku okazał się być na ścieżce starego koryta rzeki Molochnaya i przez długi czas (aż rzeka spłynęła i kanał przesunął się na zachód) pozostał wyspa na korycie rzeki. W wyniku erozji wodnej i powietrznej masyw piaskowcowy silnie opadł i stopniowo rozpadł się na wiele kawałków. Wśród stosów kamieni znajduje się wiele naturalnych pustek - grot, przejść i tym podobnych.
Pierwszym badaczem, który wspomniał o kamiennym grobie, był N.I. Weselowski. W 1889 r. podczas kopania kopca w pobliżu Kamiennego Grobu archeolog udał się do wsi Terpenye „sprawdzić pogłoski”. Veselovsky odkrył „kamienny kopiec”, zasugerował, że jest to sztuczna konstrukcja, w 1890 r. Wykopał kilka jaskiń, ale nie znajdując żadnych skarbów ani pochówków, był rozczarowany i przestał działać, pozostawiając tylko krótką, nieistotną notatkę o Kamiennym Grobie .
Od 1932 roku zabytkiem zainteresowali się pracownicy Muzeum Krajoznawczego Melitopol. Zwrócili należytą uwagę na liczne rzeźby skalne wewnątrz grot i jaskiń Grobu Kamiennego. W 1934 V.N. Kierujący wykopaliskami przy Kamiennym Grobie Danilenko napisał kilka listów do Instytutu Archeologii Akademii Nauk Ukraińskiej SRR, dążąc do przeprowadzenia szerszych prac archeologicznych. W 1936 roku Grób Kamienny został ostatecznie włączony do obszaru badawczego wyprawy Azowsko-Czarnomorskiej Instytutu Archeologii Akademii Nauk Ukraińskiej SRR, a już w 1938 roku stał się głównym obiektem tej wyprawy. Wyprawą kierował słynny archeolog O.N. Badera. Badacze, głównie dzięki staraniom Danilenko, odkryli ponad 30 nowych przedmiotów z obrazami.
Prace trwały tylko do 1941 r., przerwane przez II wojnę światową. Ponadto kierownik wyprawy O.N. Bader (pierwotnie z obwodu połtawskiego na Ukrainie) był z pochodzenia Niemcem, co było powodem jego wygnania do Niżnego Tagila. Po wojnie ON. Bader nie mógł już wrócić do pracy w zachodnich regionach ZSRR i pracował w Permie, a badania nad kamiennym grobem wznowiono bez niego dopiero w latach pięćdziesiątych. Do V.N. Danilenko dołączył do B.D. Michajłow i M.Ya. Rudinsky, który otworzył jeszcze 13 punktów obrazami. Na początku lat pięćdziesiątych planowano utworzenie na terenie Zaporoża zbiornika południowoukraińskiego (północnokrymski), który miałby zalewać Kamienny Grób, ale naukowcom udało się uzyskać dla niego status rezerwatu. 7 lipca 1954 r. rząd Ukraińskiej SRR podjął odpowiednią decyzję i przeznaczył na rezerwę 30 hektarów z gruntów kołchozu imienia. Stalina. Kierował B.D. Michajłow. Na początku lat siedemdziesiątych V.N. Danilenko odkrył jeszcze dwie interesujące groty, a pod koniec lat osiemdziesiątych kilka kolejnych grot odkrył B.D. Michajłow.
Od lat 40. nie ucichła wśród badaczy dyskusja na temat datowania wizerunków pomnika. Trzymanie się skrajnych punktów widzenia V.N. Danilenko i M.Ya. Rudinsky zmarł, a każdy pozostał z własną opinią. Ich główne monografie o tych samych tytułach „Kam'yana Mogila” zostały wydane dopiero pośmiertnie. W 1994 roku orientalista A.G. Kifishin, który zasugerował, że w petroglifach kamiennego grobu znajdują się ślady pisma protosumeryjskiego.
Kamienny grób zawiera ponad 60 grot i jaskiń, w których zachowały się tysiące petroglifów, rysunków i symboli. Dokładna liczba grot nie jest znana, może być więcej nabazgranych obszarów, ale pomimo badań prowadzonych od lat trzydziestych XX wieku wiele grot i jaskiń nadal może być pokrytych piaskiem. W obecnym stanie pomnika usuwanie piasku mogłoby doprowadzić do dalszych zawaleń bloków piaskowca. Ani w samym Grobie Kamiennym, ani w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie znaleziono osad ludzkich, które można kojarzyć z pomnikiem. Na tej podstawie badacze wnioskują, że kamienny grób służył wyłącznie do celów religijnych, jako sanktuarium. Ponadto prawie wszystkie wizerunki Kamiennego Grobu są naniesione na wewnętrzne powierzchnie kamiennych bloków i można je zaobserwować jedynie penetrując wnętrza grot, włazów i jaskiń, co również wskazuje na ich rzekomą świętość.
Niektóre obrazy noszą ślady czerwonej farby, którą malowano w starożytności. Petroglify zostały wykonane z małych twardych skał, które łatwo pozostawiały ślady na miękkim piaskowcu. Podczas badań odkryto kilka z tych kamieni kwarcowych. Brak dodatkowego materiału archeologicznego oraz wyjątkowość wielu wizerunków Grobu Kamiennego zmusiły badaczy do podjęcia próby datowania pomnika na podstawie różnych interpretacji samych petroglifów. W latach pięćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku rozgorzała gorąca dyskusja na temat datowania wyobrażeń na okres paleolitu, neolitu, a nawet eneolitu.
Wraz z tym niektórzy badacze zauważyli możliwość korzystania z sanktuarium w okresie paleolitu, a następnie neolitu, a niektórzy odrzucali tę możliwość. Nieustanna dyskusja na temat datowania pomnika skłoniła niektóre podręczniki i encyklopedie do nazwania Kamiennego Grobu „pomnikiem mezolitu”, czyli tzw. datowanie jego petroglifów na okres między paleolitem a neolitem, co najprawdopodobniej jest błędne. Współcześni badacze generalnie trzymają się datowania neolitu, chociaż kwestia prawdopodobnie nie jest do końca wyjaśniona. Jeżeli wnioski A.G. Kifishin o piśmiennictwie protosumeryjskim okaże się prawdziwy, to również przemówi raczej na korzyść neolitycznego datowania wizerunków Kamiennego Grobu.

MIEJSCA W POBLIŻU
aleja dębowa
Brak recenzji
Ukraina, Melitopol
Fabula, Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 1.6 km.
Na mapie
lecznicze źródła
Brak recenzji
Ukraina, Melitopol
Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 3.9 km.
Na mapie
Park Elite
Brak recenzji
Ukraina, Melitopol
Fabula, Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 4.9 km.
Na mapie
Ferma strusi Straus-South
Brak recenzji
Ukraina, Melitopol
Produkcja, Rozrywka, Wypoczynek
Odwiedzić: Płatny
dystans: 10.1 km.
Na mapie
Sobór Aleksandra Newskiego
Brak recenzji
Ukraina, Melitopol
Architektura, religia
dystans: 13.1 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań