Klasztor Bazylianów św. Onufrego

Klasztor Bazylianów św. Onufrego w Dobromilu
Ukraina, Lwów
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.5514, 22.773

Klasztor Bazylianów św. Onufrego

Klasztor Bazylianów św. Onufrego w Dobromilu
Ukraina, Lwów
Klasztor bazylianów św. Onufrego w Dobromili został ufundowany w 1613 roku przez właściciela tych miejsc, Jana Feliksa Herburta, którego zamek znajdował się nieopodal. Pierwszymi zakonnikami tego klasztoru byli ks. Anastazy i ks. Iol. Zbudowali tu mały kościółek, który przetrwał ponad dwieście lat, jednak w 1818 roku podczas silnej burzy został zniszczony. W 1723 r. wybudowano murowany kościół św. Onufrego, w 1731 r. obok kościoła wzniesiono piętrowy budynek klasztorny, aw 175 r. dobudowano dzwonnicę. W klasztorze św. Onufrego nowicjusze przeszli „okres próbny”, zanim zostali „zabrani na tonsurę”, tj. zostań mnichami i chodź do innych klasztorów. Od 1886 do 1905 r. w klasztorze przechowywano relikwie Św. W tych latach klasztor był miejscem pielgrzymek wielu bazylianów.

To właśnie w klasztorze Dobromilsky św. Onufrego w 1888 r. rozpoczął swoją duchową drogę Roman Szeptycki, przyszły Jego Eminencja Andrzej, Metropolita Galicji.
W 1905 roku, w okresie okupacji polskiej, bazylianie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. W czasie I wojny światowej klasztor został poważnie uszkodzony. Odbudowę klasztoru rozpoczęto w 1928 roku. Klasztor działał po przyłączeniu Zachodniej Ukrainy do ZSRR oraz w okresie okupacji niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej, latem 1945 roku klasztor został zamknięty. Zakonnicy zostali aresztowani przez NKWD i wysłani do obozów. W 1950 r. w klasztorze umieszczono internat psychoneurologiczny dla kobiet. Do tej pory obok klasztoru znajduje się opuszczony cmentarz, na którym chowano pacjentów internatu. Niedaleko znajduje się stary cmentarz klasztorny.

W 1992 roku pomieszczenia klasztorne zostały zwrócone ich właścicielom – Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu. Od tego momentu życie w klasztorze zostało wznowione. Prace konserwatorskie już się rozpoczęły i nadal trwają.

MIEJSCA W POBLIŻU
Kościół w Dobromilu
Brak recenzji
Ukraina - Karpaty, Migovo
Architektura, Fabula, religia
dystans: 2.5 km.
Na mapie
Zamek Herburt w Ternavie
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula
dystans: 6.1 km.
Na mapie
Zamek Kazimierza Wielkiego
Ocena 6.0 - 1 opinia
Polska, Przemysła
Architektura, Fabula, Muzea
dystans: 25.4 km.
Na mapie
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sambiru
Brak recenzji
Ukraina, Drohobycz
Architektura, religia
dystans: 31.5 km.
Na mapie
Posiadłość-Muzeum Iwana Franki
Brak recenzji
Ukraina, Drohobycz
Muzea
dystans: 47.3 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań