Kościół św. Elżbiety

Kościół św. Elżbiety
Ukraina, Lwów
Ocena 7.0
10 Na podstawie 2 opinii
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.8369, 24.005

Kościół św. Elżbiety

Kościół św. Elżbiety
Ukraina, Lwów
Kościół św. Elżbiety to neogotycka katedra we Lwowie, na Placu Kropywnyckim, obok ulicy Horodotskiej. Według legendy kościół został nazwany na cześć popularnej cesarzowej Elżbiety (Zizi) Habsburga, żony cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I.

Wzniesiony w latach 1903-1911. Budowę kierował architekt K. Talevsky. Imitacyjny neogotycki styl katedry powtarza wiele elementów francuskiego i północnoniemieckiego gotyku z elementami stylu romańskiego: wysokie ostrołukowe iglice, ostrołukowe okna, portal z dużą rozetą pośrodku, wewnętrzna przestrzeń pionowa.

Piotr Wojtowicz, którego Polacy nazywali współczesnym Fidiaszem, ozdobił kościół rzeźbiarską kompozycją „Ukrzyżowanie z teraźniejszością”. Nad projektem wystroju wnętrz pracował mistrz lwowski Kazimierz Sucholski. W 1926 roku w świątyni zainstalowano jedne z największych organów w Polsce, wykonane przez znaną polską firmę braci Dominika i Wacława Bernackich.
Po wybuchu I wojny światowej rząd austro-węgierski skonfiskował dzwony kościelne. W czasie wojny ukraińsko-polskiej 1918-1919 cerkiew została zniszczona przez artylerię ukraińską. W 1939 roku w pobliżu świątyni eksplodowała bomba lotnicza, uszkadzając iglice i mury. W 1946 r. kościół zamknięto, szczątki organów wrzucono do stallów chóru. W latach 70. budynek zamieniono na magazyn.

Od 1991 r. należy do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i nosi nazwę kościoła św. Olgi i Elżbiety.

OPINIE
Wszystkie recenzje (2)
Podróżował 4 roku wstecz
Ocena 8
Ś wią tynia został a zbudowana na pamią tkę ż ony cesarza Elż biety Bawarskiej, czyli cesarzowej Sisi, jak ją wó wczas popularnie nazywano. Historia ich zwią zku z Franzem Josefem stał a się podstawą wielu produkcji filmowych i teatralnych. 23 wrześ nia 1903 roku cesarz Franciszek Jó zef I poł oż ył pierwszy kamień przy budowie ś wią tyni. Projektantem i odpowiedzialnym za budowę został profesor Politechniki Lwowskiej Teodor-Maryan Talovsky.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 6
Stosunkowo nowy koś ció ł (1911) znajduje się na zatł oczonym, gwarnym i ciasnym placu. Doś ć daleko od centrum, wię c jest mał o prawdopodobne, aby dostać się na twoją trasę . Ale wygodnie jest odwiedzić , jeś li idziesz pieszo ze stacji do centrum.
3 komentarz | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Pomnik Stepana Bandery
Ocena 5.0 - 1 opinia
Ukraina, Lwów
Fabula, Pomniki i pomniki
dystans: 0 km.
Na mapie
Pałac Metropolitów Greckokatolickich
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Klasztor Najświętszego Serca
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, religia
dystans: 0.6 km.
Na mapie
Katedra św
Ocena 8.3 - 4 opinie
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.6 km.
Na mapie
Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura
dystans: 0.7 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań