Klasztor Dominikanów św. Mikołaja

Klasztor Dominikanów
Ocena 9110

29 listopad 2021Czas podróży: 22 lipiec 2021
Koś ció ł Dominikanó w ś w. Mikoł aja, znajdują cy się w najwyż szym punkcie Starego Miasta, uważ any jest za jeden z najstarszych koś cioł ó w w Kamień cu Podolskim. Klasztor Dominikanó w w Kamienicu Podolskim wzmiankowany po raz pierwszy w 1372 roku. Koś ció ł był drewniany, aw 1420 spł oną ł doszczę tnie.

Nowe ż ycie klasztoru w XVI wieku. podarował rodzinie Potockich, któ rzy opiekowali się dominikanami. Podczas panowania tureckiego koś ció ł został przebudowany na meczet ku czci ukochanej ż ony suł tana Haseki – Rabii Gul-Nush. Zainstalowano w nim ambonę muzuł mań ską z biał ego kamienia, któ ra przetrwał a do dziś.
Rozkwit katolickiego sanktuarium w sercu Kamieniec Podolskiego rozpoczyna się na przeł omie XVI-XVII wieku - klasztor otrzymuje budynek z murowanej komó rki zamiast drewnianej.
Podczas kró tkiego panowania tureckiego (1672-1699) dominikań skiego zespoł u klasztornego (pomimo przekształ cenia w meczet) zmiany architektoniczne zwią zane ze zmianą religii praktycznie nie został y naruszone, jeś li nie weź miemy pod uwagę instalacji fontanny i minbar na swoim terytorium (kazanie etniczne) oraz nagrobek có rki jednego z wysokich rangą urzę dnikó w osmań skich.

Aby zlikwidować wszelkie ś lady obecnoś ci muzuł manó w w murach ś wią tyń chrześ cijań skich, rozpoczę to zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod przewodnictwem Jana de Witte (1716-1785) przy wsparciu finansowym rodziny Potockich, któ ra zmienił a się zaró wno na zewną trz jak i wewną trz ( do wnę trza wprowadzono elementy barokowe, przebudowano dzwonnicę ) istnieją cych zabudowań kamieniecko-podolskiego zespoł u klasztornego Dominikanó w.
Zespó ł kamiennych cel (1596) klasztoru Dominikanó w ś w. Mikoł aja został zał oż ony jako parterowy budynek w kształ cie litery U z refektarzem przylegają cym od wschodu, ale podczas gruntownej przebudowy w poł owie XVIII wieku uzyskał drugie pię tro i ograniczona przestrzeń do jednego obwodu. Wnę trze, któ re nie jest wyrafinowane, stworzone jest wedł ug schematu korytarzowego z jednostronnym ukł adem usł ug. Z dekoracji zewnę trznej warto zwró cić uwagę na gł ó wne wejś cie zachodnie - herb zakonu franciszkanó w w kartuszu, z koroną i otoczony zbroją wojskową w tró jką tnym tympanonie oraz arkadową galerię na pię trze wschodniego i poł udniowego wnę trza fasady.

Cał kowitą odbudowę koś cioł a ś w. Mikoł aja zakoń czono w 1754 r. kosztem MF Potockiego. Na fasadzie pod emblematem zakonu moż na zobaczyć rzeź bę „Pies z pochodnią ” (Dominikanie nazywali siebie „psami Pana”).
Na lewo od koś cioł a znajduje się pię trowy dom, w któ rym mieszkał Potocki.

Zaraz po przejś ciu Prawego Brzegu Ukrainy pod panowanie Imperium Rosyjskiego w 1793 roku cesarzowa Katarzyna II (1729-1796) podpisał a dekret ustanawiają cy Podolski Episkopat Cerkwi Prawosł awnej, co nieuchronnie doprowadził o do upadku katolicyzmu i upadku jego koś cioł y i wyznania. Dla dominikań skiego klasztoru ś w. Mikoł aja wydarzenia te był y fatalne – jego dział alnoś ć jako ś wią tyni Boga poszł a na marne; rozpoczę ł a się faza upadku zwią zana z szybką zmianą wł asnoś ciową - organizacji ś wieckich. Seminarium, szkoł a plastyczna, muzeum, biblioteka publiczna, schronisko - tylko niepeł na ich lista na jakieś siedemdziesią t lat przed I wojną ś wiatową (1914-1918).
Oficjalne uznanie zespoł u klasztoru kamienieckiego z koś cioł em ś w. Mikoł aja za zabytek architektury o znaczeniu pań stwowym nastą pił o dopiero po II wojnie ś wiatowej (1939-1945). Wtedy też zaczę to przeznaczać fundusze na odbudowę ś wią tyni, któ ra został a mocno zniszczona w czasie walk, a jej teren przekazano do archiwum historycznego.

Pod koniec lat siedemdziesią tych odrestaurowany dominikań ski zespó ł ś wią tynny znó w bł yszczał wszystkimi aspektami dawnego pię kna, kiedy dzwonnicę koś cioł a zwień czono miedzianą kopuł ą , a zachodni budynek klasztorny otrzymał nowe szaty. Ale to nie koniec serii smutnych wydarzeń , któ re nawiedzają katolickie sanktuarium w sercu starego Kamień ca – w 1994 roku dach odrestaurowanej dzwonnicy został doszczę tnie zniszczony w poż arze.
Dopiero w 1998 roku dawny dominikań ski zespó ł klasztorny został ponownie zał oż ony przez Sł ugi Boż e, a katolicki Zakon Ojcó w Paulinó w (Bractwo ś w. Pawł a Pierwszego Pustelnika) odbudował koś ció ł .
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań