Kościół jezuitów

Kościół Jezuitów
Ocena 8110

4 marta 2020Czas podróży: 24 czerwiec 2019
Kilka krokó w od Ratusza Staromiejskiego znajduje się bardzo ciekawy koś ció ł , pozbawiony wież i prezbiterium. Jest to Koś ció ł Najś wię tszego Zbawiciela lub, jak nieoficjalnie nazywają go wszyscy obywatele, Koś ció ł Jezuitó w. Został zbudowany w latach 1636-1638 przez przedstawicieli niemieckiego koś cioł a luterań skiego, ale nie sł uż ył dł ugo do kultu protestanckiego. Cesarz Leopold I prowadził aktywną katolicyzację pań stwa, przez co za jego panowania nasilił y się prześ ladowania luteran. W 1672 r. koś ció ł , pierwotnie konsekrowany ku czci Tró jcy Ś wię tej, na polecenie arcybiskupa Juraja Selepcheniego został skonfiskowany i wkró tce przekazany ojcom jezuitom.

Ś wią tynia wyglą da niecodziennie. Nie przypomina budowli sakralnej. Raczej moż emy pomyś leć , ż e mamy do czynienia ze zwykł ym budynkiem mieszkalnym – i to doś ć duż ym. Koś ció ł ten jest wię kszy niż jakikolwiek inny budynek na Placu Franciszkań skim.
Jezuici otrzymawszy renesansowy koś ció ł ś w. Tró jcy przebudowali go w stylu barokowym i przemianowali na Najś wię tszego Zbawiciela. Gł ó wny portal koś cioł a zdobią masywne drewniane rzeź bione drzwi, powstał e w pierwszej poł owie XVII wieku. Wnę trze ś wią tyni utrzymane jest w stylu rokoko. Najcenniejszymi elementami wystroju wnę trz są eleganckie krzesł o rzeź biarza Ludwiga Gode, któ ry studiował u architekta Juraja Rafaela Donnera oraz oł tarz z obrazem Franza Xaviera Palka.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań