Zamek Międzyrzecz

Twierdza-zamek w Mezopotamii
Ocena 8110

9 styczeń 2020Czas podróży: 6 lipiec 2019
W wojewó dztwie poznań skim ciekawą atrakcją jest zamek w Mezopotamii (Mię dzyrzecz, Mendzyrzecz, Meseritz) - miasto powstał e z osady przy drodze prowadzą cej z Magdeburga do Gniezna, a jako Mezerichi po raz pierwszy wzmiankował ś redniowieczny kronikarz Titmar z Merseburg podczas kampanii 1005 kró la niemieckiego Henryka II.
Zamek (raczej forteca), bardzo ł adny, powiedział bym nawet zabawkowy (jak twierdza Oreshek, ale wię kszy), niezapomniany. Znajduje się na wysepce (któ ra pierwotnie był a wzgó rzem) pomię dzy dwoma rozlewiskami rzek Obry i Paklicy. Wyglą da bardzo malowniczo i fotogenicznie: rzeki, park, cisza, pię kno. Do zamku moż na dostać się przez drewniany most forteczny. Wewną trz zachował y się oryginalne ruiny. Ale w rzeczywistoś ci zamek został zrekonstruowany, wię c niewiele tu jest historycznych, ale warto go zobaczyć.
Obecna wysokoś ć jej muró w i bastionó w wynosi 9 metró w (przypuszcza się , ż e pierwotnie był a nieco wyż sza), a gruboś ć muró w to 2.6 metra. Lubiliś my wspinać się po murach twierdzy, zaglą dać do ś rodka i robić sesję zdję ciową . Nie wybraliś my się na pł atną wycieczkę , ponieważ nie widzieli sensu. Jego historię moż na znaleź ć w sieci. I jest, jak wię kszoś ć polskich zamkó w, kompleksem.
Najprawdopodobniej fortyfikacje (ziemna osada) na miejscu twierdzy powstał y w drugiej poł owie IX wieku. Ten zamkowy kopiec był jedną z najważ niejszych polskich twierdz w czasach pierwszych Piastó w, któ rzy bronili terytorium Wielkiego Polskiego od pó ł nocnego zachodu. Wtedy to wszystko otoczono tamą , wzniesioną w 1350 roku przez Kazimierza Wielkiego. A już w XIII wieku wzniesiono kamienną wież ę (któ ra już nie istnieje), a cał a twierdza został a ukoń czona w poł owie XIV wieku.
Ze wzglę du na poł oż enie twierdzy (miejsca niebezpieczne) zamek rozbudowano i zmodernizowano, choć w ś redniowieczu nie doszł o do ani jednej wię kszej bitwy. W 1474 roku zamek zdobył najfajniejszy kró l Wę gier Maciej Korwin (Matvey Korvin – czyli „Kruk”). W 1520 roku zamek został poważ nie uszkodzony przez Zakon Krzyż acki w czasie wojny z Polską , po któ rej zamek zmodernizowano, a w 1574 roku wokó ł zamku zbudowano dwie baszty (baszty) ze strzelnicami. A fosa w XVI wieku miał a aż.12 metró w szerokoś ci, otaczają c zamek od zachodu, poł udnia i wschodu. Wiadomo też , ż e w XVI wieku dział ał tu browar, ł aź nia, trzy stajnie, szopy, wozownia, spichlerze, a dalej na poł udnie mł yn i olejarnia nad stawem.
W 1655 zamek zniszczyli Szwedzi. W pierwszej poł owie XVIII wieku zamek został tak zniszczony, ż e nawet po odbudowie nie mó gł być uż ytkowany. Po II rozbiorze Polski wojska pruskie przekazał y zamek pruskiej rodzinie ziemiań skiej.
Wnę trze zamku sł uż ył o jako magazyn, a gó rne kondygnacje przeznaczono na winiarnię (winoroś li rosł y na zboczach wzgó rza). Od 1945 roku w zamku mieś ci się muzeum. W latach 1954-1958 przeprowadzono szereg wykopalisk archeologicznych. W latach 50. i 60. zamek był remontowany, co nie pozwolił o mu popaś ć w ruinę . Dlatego teraz moż esz odwiedzić tę ł adną atrakcję i poczuć się prawie jak w ś redniowieczu.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań