Sama Czarnogóra 2021. Część 4

22 Lipiec 2021 Czas podróży: z 24 Czerwiec 2021 na 05 Lipiec 2021
Reputacja: +5252
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Koniec. Zacznij tutaj >>>

Czę ś ć.4 (koń cowa). Zatoka Kotorska, Perast, Kotor, wyspa Dziewicy na rafie.

I oczywiś cie, bę dą c po raz pierwszy w Czarnogó rze, nie mogliś my nie wybrać się na najpopularniejszą wycieczkę ł odzią po Zatoce Kotorskiej. Wycieczkę zamó wiono ró wnież w firmie Olimp. ja. Byli jedyną agencją , któ ra zabierał a turystó w bezpoś rednio z Buljarica. Jednak cena jest taka sama dla wszystkich - 25 euro za osobę .

Zatoka Kotorska

Zatoka Boka Kotorska skł ada się z kilku zatok poł ą czonych wą skimi kanał ami. Zatoka jest fiordem pochodzenia tektonicznego, któ ry powstał w wyniku zalania kanionu rzecznego wodami Adriatyku. Zatoka Kotorska znana jest ró wnież jako najbardziej wysunię ty na poł udnie fiord w Europie.

Nasyp Tivat

Wycieczka rozpoczyna się od nabrzeż a miasta Tivat. Sam nasyp sam w sobie zasł uguje na osobną wycieczkę , ale nie tym razem. Statek jest dwupokł adowy, z restauracją .

Dolny pokł ad statku wycieczkowego


Na począ tku wydaje się , ż e jest trochę tł oczno, ale potem goś cie siedzą i jest wię cej miejsca. Pł yniemy w kierunku Chorwacji. Luksusowe jachty cumują w marinie Tivat!

Przystań Tivata

Po drodze spoglą damy na miasto Herceg Novi. Niedawno azerbejdż ań ska firma naftowa zbudował a tutaj elitarny hotel. Koszt noclegu, w któ rym dochodzi nawet do 2.000 euro! Każ da willa ma wł asną mał ą plaż ę na 4 leż aki z przywiezionym sypkim piaskiem.

Có ż , spó jrzmy na taki cud ze statku!

Po drodze widzimy opuszczone kopalnie do naprawy ł odzi podwodnych, starannie ukryte na brzegach zatoki.

Wał y do ​ ​ naprawy ł odzi podwodnych

Wycieczka ma swó j pierwszy przystanek w pobliż u wyspy Mamula.

W 1853 r. generał Lazar Mamula zbudował na wyspie fortecę . Wraz ze wzniesionymi w tym samym czasie podobnymi fortami na przylą dku Arza i przylą dku Oshtro, stał się czę ś cią austro-wę gierskiego systemu fortyfikacyjnego, mają cego chronić Zatokę Kotorską przed atakiem z morza.

Wyspa Mamula (w ś rodku) mię dzy fortami na przylą dku Arza i przylą dku Oshtro

Podczas II wojny ś wiatowej kontrolują ce region wł adze wł oskie umieś cił y na wyspie obó z koncentracyjny.

W 2016 roku rzą d Czarnogó ry, pomimo sprzeciwu był ych wię ź nió w obozu koncentracyjnego, zatwierdził plany przekształ cenia wyspy i twierdzy w hotel.

Teraz trwa wielka budowa.

Niektó rzy turyś ci pł yną osobną ł odzią do Bł ę kitnej Groty, a niektó rzy mają moż liwoś ć pł ywania na otwartym morzu bezpoś rednio ze statku.

Mamy już do syta, teraz pora na lunch. Statek ma znakomitą kuchnię i bardzo dobrą obsł ugę .

Statek zawraca i pł ynie w kierunku wyspy Dziewicy. Nieważ ne, jak bardzo się szykujesz, nieważ ne, jak bardzo patrzysz na zdję cia innych turystó w, ale są obiekty, któ re musisz zobaczyć na wł asne oczy! W Zatoce Kotorskiej, naprzeciwko miasta Perast, znajdują się dwie wyspy. Jeden z nich ma naturalne pochodzenie - wyspa ś w.

Wyspa Ś wię tego Jerzego

Jest wył oż ony cyprysami i jest ró wnież nazywany Wyspą Umarł ych. Mó wią , ż e kiedyś mieszkań cy Perastu chowali tam swoich zmarł ych.


Na wyspie znajduje się klasztor benedyktynó w, o któ rym po raz pierwszy wspomniano w 1166 roku. Badanie fragmentó w dekoracji architektonicznej doprowadził o do wniosku, ż e klasztor istniał co najmniej już w IX wieku. Wyspa jest obecnie zamknię ta dla zwiedzają cych.

W pobliż u znajduje się inna wyspa - Matka Boż a na rafie.

Koś ció ł Matki Boż ej na Rafie

Jest stworzona przez czł owieka. Opowieś ć gł osi, ż e w 1452 roku bracia marynarze z Perastu znaleź li Ikonę Matki Boż ej na rafie w pobliż u wyspy ś w. Jerzego, któ ra uzdrowił a jednego z braci. Ikona został a czczona w Perast. Rafa, na któ rej znaleziono ikonę , począ tkowo był a ledwo widoczna nad powierzchnią wody, ale mieszkań cy miasta zalali wrogie statki w pobliż u rafy i uchwalono prawo, zgodnie z któ rym każ dy przepł ywają cy statek musiał rzucić kamieniem.

Od odkrycia ikony minę ł o 200 lat, a powierzchnia wyspy, dzię ki staraniom mieszkań có w Perastu, wzrosł a do 3030 metró w kwadratowych. m.

Koś ció ł Matki Boż ej na Rafie

Na wyspie zbudowano koś ció ł Matki Boż ej. Koś ció ł jest nadal czynny i otwarty dla publicznoś ci.

Wejś cie do koś cioł a Matki Boż ej na Rafie

To na tej wyspie zatrzymuje się statek i wszyscy wybieramy się na wycieczkę . Wewną trz koś cioł a znajduje się.68 obrazó w olejnych. Ale jej gł ó wnym „bogactwem” jest 2500 srebrnych tabliczek „wotywnych”, któ re mieszkań cy Boki Kotorskiej przekazali koś cioł owi „na wypeł nienie tego ś lubu” na usunię cie ró ż nych nieszczę ś ć .

Wnę trze koś cioł a jest bardzo mał e, ale wyglą da przytulnie. Ikona, kiedyś znaleziona na rafie, teraz znajduje się na oł tarzu.

Bukiety ś lubne wiszą w bocznych nawach. Wesela w tym koś ciele wcią ż cieszą się duż ą popularnoś cią , a panny mł ode zostawiają tu swoje bukiety.

Koś ció ł ma ró wnież muzeum.

Jego kolekcja obejmuje zaró wno latarnie i dzwonki, jak i broń oraz obrazy.

Na szczegó lną uwagę zasł uguje jedno zdję cie: przez wiele lat był o haftowane przez ż onę marynarza zł otymi i srebrnymi nić mi oraz fryzurami anioł ó w z ich wł osami.

Ten sam obraz...

W miarę starzenia się i siwienia wł osy anioł ó w stawał y się coraz mniej jasne.

Pamią tki nadal są przynoszone do muzeum. Osobny pokó j jest zarezerwowany na nowoczesne upominki.


Są to gł ó wnie obrazy i ikony. Nie wygasł a też tradycja rzucania kamieniami.

22 lipca mieszkań cy i goś cie Perastu wsiadają do ł odzi i pł yną , aby rzucać kamieniami na sztuczną rafę . Nawiasem mó wią c, jest to przydatne: nowe kamienie zapobiegają erozji wyspy.

I wsiadamy na statek i pł yniemy przez Perast.

Perast

Szkoda, ż e ​ ​ w tym mieś cie nie ma osobnego przystanku. Jest doś ć mał y, ale jest w nim tyle historii i uroku!

Perast stał się ostatnią twierdzą imperium weneckiego. Pod rzą dami Wenecji miasto szybko się rozwijał o. Wś ró d przywilejó w był y bezcł owe zakupy na weneckim rynku. Powstał o 19 pał acó w, 17 koś cioł ó w katolickich i 2 prawosł awne. Mieszkań cy miasta zlecili modnemu wó wczas architektowi wybudowanie najwyż szej dzwonnicy na wschodzie cał ego wybrzeż a Adriatyku o wysokoś ci 55 metró w, pł acą c mu 5.000 zł otych dukató w weneckich! A teraz ta dzwonnica jest znakiem rozpoznawczym Perast.

W tamtych czasach miasto był o bogate i prosperują ce, ale wraz z upadkiem imperium weneckiego rozpoczą ł się jego upadek.

Tysią cletnia historia „najczystszej Republiki Weneckiej” zakoń czył a się.12 maja 1797 r. , kiedy miasto jako ostatnie opuś cił o wenecką flagę z lwem ś w. Marka, a kapitan Perast przemó wił do mieszczan z poż egnalnymi sł owami i pochowano „Sztandar Wenecji” pod oł tarzem gł ó wnej katedry w Perast.

Statek pł ynie do miejsca naszego ostatniego przystanku - miasta Kotor.

Kotor

Miasto Kotor jest jednym z najstarszych w Czarnogó rze. Jeś li mó wimy o historii, miasto jest bardzo stare. Wcią ż pamię ta Rzymian z ich niepokonanymi legionami, był też mał ym miastem-pań stwem, przez kró tki czas stał się republiką . Kotor kilka razy spł oną ł do ziemi i powstał z popioł ó w. Rzą dzili tu Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Buł garzy, Serbowie, Czarnogó rcy...

Ale Wenecjanie wnieś li najwię kszy wkł ad w rozwó j Kotoru. To wł aś nie w czasie, gdy miasto był o uważ ane za czę ś ć Wenecji (a ta ma prawie 400 lat), stał o się tym, jak widzimy je teraz.

Ulice w Kotorze


Na pewno jest coś do zobaczenia! Polecam nawet dwudniowy pobyt w Kotorze. Moż e nastę pnym razem to zrobimy.

Kotor

A teraz zwiedzamy miasto z wycieczką grupową , wię c wchodzimy przez gł ó wną bramę miasta...

Gł ó wna brama Kotoru

... i najpierw widzimy ratusz, mał y plac i koszary.

Ratusz w Kotorze

Mieliś my pó ł torej godziny wolnego czasu w Kotorze. Udał o nam się odwiedzić kilka ś wią tyń . Spaceruj typowymi weneckimi ulicami...

Uszczelki ś wietnie czują się na ulicach Kotoru

... i mał e przytulne skwerki.

Jeden z kwadrató w w Kotorze

Kotor to miasto kotó w.

Turyś ci nie są dla nich przeszkodą ! Jest gorą co, koty ś pią w cieniu.

Kot ś pi, turysta idzie

Szkoda tylko, ż e nie zdą ż yliś my wspią ć się na mury twierdzy. Wejś cie na ś cianę zajmuje dwie i pó ł godziny. Oczywiś cie, jeś li nie jesteś sportowcem i nigdzie się nie spieszysz. Na podjazd musisz zabrać ze sobą wię cej wody.

Przejś cia prowadzą ce do bocznych bram Starego Miasta< /p>

W mieś cie jest ciekawa historia zwią zana z koś cioł em ś w. Ł ukasza (XII w. ). Począ tkowo był katolicki, ale w czasie wojny z Turkami do Kotoru przeniosł o się wielu prawosł awnych. Nie posiadali wł asnego koś cioł a, a mieszkań cy postanowili podzielić koś ció ł ś w. Ł ukasza.

Koś ció ł ś w. Ł ukasza

Zainstalowano w nim drugi oł tarz, a naboż eń stwa odprawiano zaró wno w obrzą dku katolickim, jak i prawosł awnym. Z biegiem czasu w Kotorze nie był o prawosł awnych mieszkań có w, a koś ció ł stał się cał kowicie katolicki. Koś ció ł ś w. Ł ukasza kilkakrotnie zmieniał wyznanie, aż mieszkań cy wybudowali cerkiew ś w. Mikoł aja...

Koś ció ł ś w. Mikoł aja

... i nie uczynił ś w. Ł ukasza cał kowicie katolickim. Przez pewien czas każ da denominacja miał a swó j wł asny koś ció ł . Wtedy w mieś cie był o mniej katolikó w, a koś ció ł ś w. Ł ukasza po raz ostatni zmienił wyznanie, stają c się cał kowicie prawosł awnym.

Najwię kszą katedrą w Kotorze jest katedra ś w. Tryfona, któ ry jest patronem miasta.

Katedra ś w. Tryfona


Jest tu też pewna historia: mó wią , ż e kiedyś kupcy przywieź li relikwie ś w. Tryfona do Wenecji, aby je sprzedać . Straszna burza zmusił a ich do ukrycia się w przytulnej Zatoce Kotorskiej. Burza trwał a kilka dni, dopó ki miejscowi nie zorientowali się , ż e ś w. Tryfon chce zostać w mieś cie. W nocy zebrali niezbę dną kwotę , kupili relikwie i zbudowali dla nich taką katedrę . Wejś cie do niego jest pł atne - 3 euro.

Na ulicach Kotoru

To, co mnie zaskoczył o w mieś cie z tak duż ym napł ywem turystó w, to czystoś ć ulic. Okazuje się , ż e są myte dwa razy dziennie. Teraz z szamponem. Tradycja, jak się okazał o, jest staroż ytna: pojawił a się w ś redniowieczu, kiedy miasto kilkakrotnie dotkliwie ucierpiał o od zarazy i przetrwał o do dziś .

Idą c ulicami Kotoru, mimowolnie wyobraż asz sobie siebie we Wł oszech.

Po bokach są solidne palazzo...

Pał ac

... przytulne place, staroż ytna architektura...

Kotor

... i gorą ce ś ró dziemnomorskie lato.

Brama do Starego Miasta w Kotorze

Pizza i lody są sprzedawane na ulicach.

Smok obserwuje nas i chroni miasto

A jaki pię kny nasyp w Kotorze! Szkoda, ż e ​ ​ nasz spacer po Kotorze jest tak kró tki!

Nasyp Kotor

Nasze wakacje w Czarnogó rze dobiegł y koń ca. Uprzedzają c pytania czytelnikó w: „Dlaczego nie pojechaliś my do Dubrownika? ”, powiem, ż e nie zabrali nas do Dubrownika podczas naszego pobytu, ponieważ Chorwacja wymagał a testó w.

Testy kosztował y w Czarnogó rze 50 euro (tak nam powiedziano w biurze podró ż y) i trzeba je był o wykonać w Budvie, po wcześ niejszym zapisie do elektronicznej kolejki, a my mieszkaliś my na drugim koń cu Riwiery Budva. Z Petrovaca nie był o ochotnikó w. Z tego samego powodu nie odwiedziliś my Boś ni i Hercegowiny. Wró ciliś my do domu 5 lipca, a od 7 Chorwacja odwoł ał a testy! Teraz zazdroś cimy tym, któ rzy bę dą mogli zobaczyć staroż ytny Dubrownik!

Có ż , w tym przypadku nie ż egnamy się z Czarnogó rą , ale mó wimy do niej: „Chao! »

Nabrzeż e Kotoru

Dzię ki Twoim czytelnikom, wskazó wkom, wcią ż mamy tam wiele do zobaczenia. Kraj jest cudowny: bezpieczny, o niskiej przestę pczoś ci, doskonał ym ś ró dziemnomorskim klimacie, bogatej historii, wspaniał ych sympatycznych ludziach i pysznej narodowej kuchni.

Tu jest ł atwo i przyjemnie!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Боко-Которская бухта
Котор
Набережная Тивата
Марина Тивата
Остров Мамула (посередине) между фортами на мысе Арза и мысе Оштро
Церковь Богородицы на рифе
Набережная Котора
Церковь Богородицы на рифе
Пераст
Главные ворота Котора
Ратуша Котора
Храм Св.Николая
Храм Св.Луки
Улочки Котора
Собор Св.Трифона
Палаццо
Котор
Котор
Одна из площадей Котора
Проходы, ведущие к боковым воротам Старого города
Боковые ворота в Старый город Котора
Набережная Котора
Дракон за нами наблюдает и город охраняет
Котор
Шахты для ремонта подводных лодок
Вход в Церковь Богородицы на рифе
Та самая картина...
Нижняя палуба экскурсионного корабля
На улочках Котора
Котик спит, турист идет
На улицах Котора котики себя отлично чувствуют.
Остров Святого Георгия
Uwagi (54) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara